Αδιόρθωτη…

H Γιουβέντους εμφανίστηκε για ακόμη μία φορά κατώτερη των περιστάσεων, έχασε 1-0 κόντρα στη Μόντσα εκτός έδρας και βυθίστηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Η Μόντσα αξιοποίησε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και νίκησε με 1-0 τη Γιουβέντους εντός για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Νίκη-ανάσα για την ομάδα του Μοντεστό, η οποία πήρε το σημαντικό τρίποντο και βρίσκεται στη 18η θέση, λίγο κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τη Γιουβέντους να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της και να “ξεκλειδώσει” τη Μόντσα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τους “μπιανκονέρι” με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και σούταρε, όμως κόπηκε εξαιρετικά από την αντίπαλη άμυνα.

Ο Σέρβος, στην επόμενη φάση απείλησε ξανά, με το σουτ του να μπλοκάρεται από τον Ντι Γκρεγκόριο. Η Μόντσα στη συνέχεια προσπάθησε να βρει το γκολ, με το σουτ του Σένσι που μπλόκαρε άνετα ο Περίν. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Άνχελ Ντι Μαρία δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν δεν κατάφερε να ελέγξει τα νεύρα του στην ασφυκτική πίεση που δέχθηκε και έριξε στο έδαφος τον αντίπαλό του.

Το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες “κολλημένες” στο μηδέν και τη Γιουβέντους με 10 μετά την αποβολή του Αργεντίνου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η “νεοφώτιστη” ήταν ιδιαίτερα κινητική και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα έτσι ώστε να πετύχει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Στη συνέχεια η Γιουβέντους ανέβασε ρυθμό και απείλησε κυρίως με τον Βλάχοβιτς, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα. Στο 74ο λεπτό, η πίεση των “γηπεδούχων” αποδίδει καρπούς. Η Μόντσα άνοιξε το σκορ με τον ΓκιτκΤζάερ, ο οποίος βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η “μπιανκονέρι” πίεσαν στα τελευταία λεπτά για βρουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς να το πετυχαίνουν, παραμένοντας για ακόμη μία αγωνιστική μακριά από τα θετικά αποτελέσματα.

Γκολ: 74′ ΓκιτκΤζάερ / –

Κίτρινες: 89′ Κιούρια, 90+1′ Καλντιρόλα / 22′ Μπρέμερ,

Κόκκινη: – /  40′ Ντι Μαρία

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Μαρί, Μαρλόν (55′ Καλντιρόλα), Αουγκούστο (84′ Μπιριντέλι), Ίτσο, Ροβέλα, Σένσι (54′ Μπαρμπέρις), Πεσίνα, Καπράρι (69′ Κολπάνι), Μότα (54′ ΓκιτκΤζαερ), Κιούρια

Γιουβέντους: Περίν, Ντε Σίλιο (86′ Σούλε), Μπρέμερ, Ντανίλο, Γκάτι, Μακένι, Κόστιτς (78′ Κιν), Μιρέτι (86′ Φατζιόλι), Ντι Μαρία, Παρέδες, Βλάχοβιτς