Ασταμάτητη Λοριάν, επέστρεψε στην πρώτη θέση!

Οι “μερλούκιοι” εξακολουθούν να… τρελαίνουν τους οπαδούς τους με το απίστευτο ξεκίνημα στην εφετινή Ligue 1 μιας και νίκησαν την Οσέρ με 3-1 και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νέο «θύμα» της ομάδας του Λε Μπρι ήταν αυτή του Ζαν-Μαρκ Φυρλάν, την οποία νίκησε με χαρακτηριστική άνεση εκτός έδρα και προσωρινά «έπιασε» στην πρώτη θέση τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ, αλλά με ματς περισσότερο.

Το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών για το σύλλογο της βορειοδυτικής Γαλλίας επεκτάθηκε μετά το σημερινό 6ο «τρίποντο» και, πλέον, σε 8 αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει 19 βαθμούς (6-1-1). Η αμέσως καλύτερη επίδοση ήταν οι 13 βαθμοί της σεζόν 2012/2013, ενώ πήρε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Οσέρ μετά από 10 αγώνες (5-5-0)!

Μετά τη «βαριά» ήττα στη Βρετάνη από τη Ρεν (5-0), η Οσέρ «έζησε» ένα ακόμη εφιαλτικό βράδυ, αυτή την φορά μέσα στο «σπίτι» της. Η Λοριάν έκαναε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο στο οποία βρήκε και τα τρία γκολ της (15′ Ουατάρα, 36′ Μόφι, 42′ Λε Φι). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Εν στο 51ο λεπτό.