Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ασταμάτητο Περιστέρι, “παρέσυρε” τους Νικαιώτες

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας με 96-67 του Ιωνικού στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Το Περιστέρι δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασε εύκολα στην επικράτηση απέναντι στο σύνολο του Κώστα Μέξα. Μάρκους Ντένμον (15 πόντοι, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Δημήτρης Αγραβάνης (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα) οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους το… κουπί τράβηξαν Μαυροκεφαλίδης (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Παρκς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα).

Ο αγώνας

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε… κεφάλι στο σκορ από νωρίς (11-2, 3′). Οι γηπεδούχοι έπαιζαν πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ και η διαφορά όλο και αυξανόταν (18-6, 6′). Πολλά λάθη και αστοχία από τον Ιωνικό στο πρώτο δεκάλεπτο, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και προηγήθηκε με 26-17.

Ο Ιωνικός μπήκε αποφασισμένος στη δεύτερη περίοδο και με δύο γρήγορα τρίποντα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη μείωσε στους τρεις (26-23, 11′). Οι φιλοξενούμενοι ήταν “μαχητικοί”, όμως το Περιστέρι διατηρούσε το προβάδισμα (33-28, 15′). Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τις επιθετικές λύσεις που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως έτρεχαν συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο (39-35, 18′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να είναι μπροστά με 46-37.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης μπήκε… φορτσάτος στην τρίτη περίοδο και το Περιστέρι ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (58-39, 23′). Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν… ταχύτητα, ενώ η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις (65-41, 26′). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να προηγείται με 76-50 του Ιωνικού.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν… παραδοθεί και το Περιστέρι αύξανε διαρκώς τη διαφορά (82-52, 33′). Το παιχνίδι είχε πάρει τροπή… διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Βασίλης Σπανούλης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αγωνίζονται πολύ (86-59, 36′). Οι Περιστεριώτες επικράτησαν άνετα με τελικό σκορ 96-67.

O MVP

Ο Αλέκσα Ραντάνοφ συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο στα 20:12′ που έμεινε στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Τζούστον 6, Μπίλαν 8, Φρανσίσκο 8, Φύτρος 3, Μωραΐτης 6, Ραντάνοφ 6, Πουλιανίτης 7, Ντένμον 15, Κασελάκης 13, Αγραβάνης 14, Ζουγρής 6, Σταυρακόπουλος 4

Ιωνικός (Κώστας Μέξας): Μπέμπης, Νούνιες 10, Σίμονς 7, Χάμιλτον 7, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 15, Μάντζαρης 6, Χόκινς, Λέισι 2, Παρκς 18.//