Γαλανόλευκη πρόκριση…. δια πυρός και σιδήρου!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το καθήκον της, επικράτησε δύσκολα του Βελγίου με 72-70 και εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Η Ελλάδα μπορεί να ζορίστηκε, αλλά πήρε το… δώρο της Σερβίας, που νίκησε με 77-76 την Τουρκία και επικράτησε με 72-70 του Βελγίου, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου 2023.

Το παιχνίδι άνοιξε με την ομάδα του Ντάριο Γκιέργκια να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι με τον Ομπασοχάν να ευστοχεί σε δίποντο και τον Γόντικα να απαντάει με αντίστοιχο καλάθι (2:2). Ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ιδιαίτερα κινητικός στα πρώτα λεπτά και σημείωσε τρίποντο για το 2:5, προτού μοιράσει και δύο ασίστ στη συνέχεια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου, ωστόσο εν συνεχεία το Βέλγιο αντεπιτέθηκε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (12:9). Οι Βέλγοι έφτασαν το σερί στο 10-0 (15:9), λόγω της αστοχίας της “γαλανόλευκης” (1/6 στα μακρινά σουτ), αλλά και της αδυναμίας να αντιμετωπιστεί ο σέντερ της Βίρτους Μπολόνια, Ισμαέλ Μπακό. Η Ελλάδα βρήκε απάντηση με Τσαϊρέλη και Λαρεντζάκη (15:13) και η πρώτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (19:19) στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (20:24), ωστόσο παρά τα λάθη τους, οι Βέλγοι κατάφεραν να απαντήσουν και να πάρουν προβάδισμα ξανά στο σκορ με 25:24. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Παπανικολάου έκανε τρομερή τάπα στον Λιμπέρ, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει στο καλάθι της Εθνικής σε αιφνιδιασμό του Βελγίου. Με καλάθι του Γόντικα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στο +3 (25-28), περίπου τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Ομπασοχάν, το Βέλγιο ανέκτησε ξανά τη… σκυτάλη του οδηγού, έφτασε το σκορ στο 34:29 υπέρ του. Το ημίχρονο βρήκε τη “γαλανόλευκη” πίσω στο σκορ με 34-31, το οποίο διαμόρφωσε στην εκπνοή του χρόνου ο Καλάθης με ωραίο δίποντο.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι “έχτισαν” διαφορά με το… καλησπέρα και έφτασαν στο +7 (38:31), ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε και έτρεξε σερί 8-0 για να περάσει μπροστά στο σκορ στο 41:43. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά, εν αντιθέσει με το πρώτο πρώτο μέρος και ο Λαρεντζάκης σημείωσε σπουδαίο τρίποντο για το 44:46. Το σύνολο του Ντάριο Γκιέργκια έδωσε τη δική του απάντηση με τον Μουεμά για το 47-46 και το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς στις επιθέσεις των δύο ομάδων. Ο Λαρεντζάκης ήταν… καυτός από τα 6.75, φροντίζοντας να πάρει από το… χέρι τη “γαλανόλευκη” με διαδοχικά τρίποντα για το 47:54. Η “γαλανόλευκη” δεν ήταν συγκεντρωμένη στην αμυντική πλευρά του παρκέ και οι Βέλγοι το εκμεταλλεύτηκαν μειώνοντας στο καλάθι (52:54), προτού καλέσει τάιμ άουτ ο Δημήτρης Ιτούδης. Η Ελλάδα έφτασε ξανά τη διαφορά στους 6 πόντους (52:58), αλλά το Βέλγιο απάντησε με τρίποντο του Ταμπού για το 55:58, που αποτέλεσε το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η “γαλανόλευκη” κλήθηκε να εκμεταλλευτεί την αστοχία του Βελγίου, ωστόσο δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου, η Εθνική μας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (55:60) και ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 58:63, όταν μείωσαν οι Βέλγοι στο καλάθι. Το σκορ “πάγωσε” στο 60:63, ωστόσο ο Καλάθης σημείωσε σημαντικό τρίποντο για το 60:66, προτού ο Ομπασοχάν πάρει τη… σκυτάλη και φτάσει το ματς σε απόσταση τριών πόντων (63:66) για ακόμη μία φορά. Με τρίποντο του Λούντζη, διαμορφώθηκε το 67-71, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά το Βέλγιο απάντησε με δίποντο, φτάνοντας το ματς στον πόντο (69-71) για ακόμη μία φορά. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα έμελλαν να είναι… θρίλερ, ωστόσο η εξαιρετική άμυνα του Λαρεντζάκη στην τελευταία επίθεση έφερε τη νίκη στη “γαλανόλευκη” με 70-72.

Τα δεκάλεπτα: 19:19, 34:31, 55-58, 70-72.