Γύρισαν… τούμπα το παιχνίδι και πήραν τη νίκη οι Μάβερικς

Ο Λούκα Ντόντσιτς και η… παρέα του “παρέσυραν” τους Νιού Γιορκ Νικς στο “Madison Square Garden” (121-100), κάνοντας ανατροπή και έφτασαν τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα. Άντεξαν για ένα ημίχρονο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν είχαν απάντηση στην αντίδραση του Ντάλας και υπέστησαν την 13η ήττα τους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-11, στο 6′. Ο Τζούλιους Ραντλ, που ξεκίνησε πολύ καλά, “έγραψε” το 23-18 με λέι απ στον αιφνιδιασμό. Οι Νεοϋρκέζοι τελείωσαν με σερί 9-2 την πρώτη περίοδο και στο τέλος προηγούνταν με 32-20. Το Ντάλας ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και μείωσε σε 38-38, στο 18′. Η… παρέα του Λούκα Ντόντσιτς δεν κατάφερνε να προσπεράσει στο σκορ, ωστόσο παρέμενε κοντά στους Νικς και το ημίχρονο τελείωσε 59-52 υπέρ της Νέας Υόρκης.

Οι Μάβερικς μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά, μετά το αρχικό 3-0, στο 29′ (68-65). Χάρνταγουεϊ και Ντόντσιτς πήραν… μπρος και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται με 83-68, στο 33′. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 93-74 υπέρ του Ντάλας. To τελευταίο δωδεκάλεπτο είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο “Luka Magic” και η… παρέα του είχαν πάρει μεγάλο προβάδισμα (116-84, 42′). Οι Νιού Γιορκ Νικς “προδόθηκαν” από την άμυνα τους και ηττήθηκαν, εν τέλει, με σκορ 121-100.//

Δωδεκάλεπτα: 32-20, 59-52, 74-93, 121-100

Νιού Γιορκ Νικς (Τομ Τιμποντό): Μπάρετ, Ραντλ, Ρόμπινσον, Μπράνσον, Γκράιμς, Ρόουζ, Κουίκλι, Χάρτενσταϊν, Φουρνιέ, ΜακΜπράιντ, Μιχάιλιουκ, Ρέντις, Σιμς, Τόπιν

Ντάλας Μάβερικς (Τζέισον Κιντ): Φίνεϊ-Σμιθ, Χάρνταγουεϊ, Πάουελ, Ντίνγουιντι, Ντόντσιτς, Γκριν, Κλέμπερ, Μπούλοκ, ΜακΓκι, Μπέρτανς, Χάρντι, Ντιλικίνα, Πίνσον