Δε σηκώνει… κεφάλι η Στουτγκάρδη

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου ηττήθηκε για ακόμη ένα παιχνίδι, με 2:0 από τη Βέρντερ Βρέμης, στην Bundesliga και παραμένει στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, έχοντας μόλις 16 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποια σημαντική φάση. Στο 44ο λεπτό ο Ντουκς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Φούχριχ επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Παβλένκα απομάκρυνε. Η Βέρντερ άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό, με τον Στάγκε να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 77′, ο Ντουκς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με σουτ-“βολίδα” έξω από την περιοχή.

Η Βέρντερ Βρέμης, με αυτή τη νίκη, έφτασε πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, όμως παραμένει αρκετά πίσω, στους επτά βαθμούς διαφορά. Από την άλλη, η Στουτγκάρδη εξακολουθεί να βρίσκεται στην “επικίνδυνη ζώνη” με μόλις 16 βαθμούς.//