Επιβλητική Ατλέτικο, “ξεμπέρδεψε” από το ημίχρονο

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 3:0 της Βαγιαδολίδ στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο” και πήρε σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να κατακτήσει ένα από τα τέσσερα “εισιτήρια” για το Champions League.

Η Ατλέτικο μπήκε… φορτσάτη στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Μοράτα να αστοχεί από κοντινή απόσταση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό. Ο Γκριεζμάν έβγαλε ωραία πάσα στον Μοράτα και ο Ισπανός επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ. Στο 23′, ο Μολίνα βρήκε έξυπνα τον Γκριεζμάν, με το Γάλλο να “εκτελεί” τον Μάσιπ με δυνατό σουτ. Στο 28ο λεπτό οι Μαδριλένοι βρήκαν και τρίτο γκολ. Μετά από μία “αναστάτωση” στην περιοχή της Βαγιαδολίδ, ο Ερμόσο βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και σκόραρε με κοντινό σουτ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η απογοήτευση των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με τον εφησυχασμό της Ατλέτικο Μαδρίτης, έριξαν το ρυθμό της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 66ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Κορέα βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως το πλασέ του απομάκρυνε δύσκολα ο Μάσιπ. Η επόμενη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 89ο λεπτό, με τον Καράσκο να εξαπολύει έναν “κεραυνό” και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 18′ Μοράτα, 23′ Γκριεζμάν, 28′ Ερμόσο