Εφιάλτης για τη Βιγιαρεάλ

Το “κίτρινο υποβρύχιο” ηττήθηκε με το…βαρύ 4:2 από τη Μαγιόρκα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga, γνωρίζοντας την τέταρτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα.

Η Βιγιαρεάλ που δεν βρίσκεται στην καλύτερη κατάστασή της, γνώρισε την ήττα με 4:2 από τη Μαγιόρκα και πλέον μετρά τέσσερεις σερί ήττες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Καντέβερε, ενώ στο 21′ ο Τριγκέρος είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Μοράλες έκανε το 1:1 για τη Βιγιαρεάλ, όμως ο Ροντρίγκεθ απάντησε και έφερε την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού, με γκολ στο 45′, γράφοντας το 2:1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τσουκουέζε έφερε και πάλι την ισορροπία στο ματς, όμως το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ροντρίγκεθ στο 56′ αλλά και ένα ακόμη γκολ του Μουρίκι στο 63ο λεπτό, κλείδωσαν τη νίκη για τη Μαγιόρκα, δίνοντάς της τον αέρα των δύο τερμάτων, στο τελικό 4:2.//

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της La Liga:

Παρασκευή 17/2
Ζιρόνα
– Αλμερία 6-2 (8′ Καστεγιάνος, 34′ Τσιγκάνκοφ, 36′ Ρικέλμε, 43′ Ερνάντες, 77′ Μαρτίν, 79′ Στουάνι – 67′ Ραματζάνι, 81′ Τουρέ)

Σάββατο 18/2
Ρεάλ Σοσιεδάδ – Θέλτα Βίγκο 1-1 (5′ Ογιαρμπάθαλ – 90+5′ αυτ. Λε Μορνάντ)
Ρεάλ Μπέτις – Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-1 (2′ Χουάνμι, , 45+4 πεν. Κανάλες – 30′ Λάριν)
Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ 4-2 (20′ Καντεβερέ, 45′, 56′ Ντάνι Ροντρίγκεθ, 63′ Μουρίκι – 43′ Μοράλες, 50′ Τσουκουέζε)
22.00: Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης