Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Η ΑΕΛ έκοψε τα… φτερά του ΑΠΟΕΛ!

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1:0 επί του “θρύλου” για την 18η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, βάζοντας… φωτιά στη βαθμολογία.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του κυπριακού πρωταθλήματος, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 1:0 από την ΑΕΛ στη Λεμεσό για τη 18η “στροφή”. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα δέχτηκαν και κόκκινη κάρτα με τον Εφραίμ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μακρής για την ΑΕΛ.

Νωρίτερα, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, η Πάφος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον περσινό πρωταθλητή, Απόλλωνα Λεμεσού, ο οποίος ισοφάρισε σε 2:2 στις καθυστερήσεις του συναρπαστικού ντέρμπι. //

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 18ης αγωνιστικής στο κυπριακό πρωτάθλημα:

Νέα Σαλαμίνα-ΕΝΠ 2-0

Ομόνοια-Δόξα 2-0

Ανόρθωση-ΑΕΚ 0-0

Πάφος-Απόλλωνας 2-2