Η Νάπολι έχει βάλει τον… αυτόματο πιλότο και πετάει για το σκουντέτο!

Οι “παρτενοπέι” επικράτησαν εκτός έδρας με 2:0 της Έμπολι, πέτυχαν την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, είναι στο +18 από την δεύτερη Ίντερ και βρίσκονται αγκαλιά με το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά από 33 ολόκληρα χρόνια!

Για την 24η αγωνιστική της Serie A, το… τρένο της Νάπολι πέρασε και από την έδρα της Έμπολι, με τους “παρτενοπέι” να επικρατούν με 2:0. Το… καλοκουρδισμένο σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι βρίσκεται στο +18 από την δεύτερη Ίντερ (που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) και αγκαλιάζει το πρώτο της σκουντέτο έπειτα από 33 ολόκληρα χρόνια!

Με αυτογκόλ του Ισμαΐλι στο 17′ και γκολ του “καυτού Όσιμεν στο 28′, οι πρωτοπόροι του ιταλικού πρωταθλήματος πήγαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “παρτενοπέι” έριξαν… ταχύτητα, έκαναν διαχείριση του σκορ, καθώς είχαν στις πλάτες τους και το μεσοβδόμαδο ματς για τους “16” του Champions League κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στη Γερμανία, όπου νίκησαν. Το μόνο αξιοσημείωτο στο δεύτερο 45λεπτο ήταν η κόκκινη κάρτα του Μάριο Ρούι, που δεν κόστισε στη Νάπολι και το 2:0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.