Καλάθης… λαμπρός την οδηγεί

Ο… πολυδιάστατος Έλληνας γκαρντ “άγγιξε” το triple-double και παρέα με τους επίσης πολύ καλούς Γουίλμπεκιν, Γκούντουριτς και Μότλι οδήγησαν τη Φενέρμπαχτσε στη δεύτερη νίκη της στη Euroleague, επικρατώντας με 86-71 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι Τούρκοι, παίζοντας… έξυπνο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να κάνουν το 2Χ2 στη διοργάνωση χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη πίεση από τους φιλοξενούμενους, πέραν της καλής πρώτης περιόδου της ομάδας του Όντεντ Κάτας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αμφότερες δυνατά το παιχνίδι, απαντώντας η μία στα καλάθια της άλλης (5-5, 2′), με τη Μακάμπι να παίρνει το πρώτο προβάδισμα της στο 5′ (11-9), με “follow” κάρφωμα του Νίμπο. O Γκούντουριτς με τρίποντο έδωσε… αέρα πέντε πόντων στη Φενέρ (18-13, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-20. Oι Τούρκοι άρχισαν με ένα σερί 5-0 τη δεύτερη περίοδο (28-20, 12′). Οι Ισραηλινοί δεν είχαν… έμπνευση επιθετικά, με τη Φενέρμπαχτσε να διατηρεί τη διαφορά στους οκτώ (33-25, 15′). Ο Γουίλμπεκιν με… τετράποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (42-30, 18′). Ο Έντουαρντς με λέι απ “έγραψε” το 46-32, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο και αύξησε τη διαφορά (52-34, 21′). Ο Χέιζ, με τρίποντο, έκανε το 56-36 (23′). H Μακάμπι στη συνέχεια μείωσε στους 15 με τον Μπόλντγουιν (58-43, 27′). Ο Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Γκούντουριτς απάντησε αμέσως (64-48, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 65-52. Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους επτά πόντους (67-60, 33′). Ο Νικ Καλάθης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε σημαντική… ανάσα στην ομάδα του (73-62, 34′). Ο Γκούντουριτς, επίσης με δύο σερί τρίποντα, ανέβασε τη διαφορά στους 15 (79-64, 36′). Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν άφηνε περιθώρια στη Μακάμπι και επικράτησε με 86-71.

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-32, 65-52, 86-71.