Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

“Καρδιοχτύπησε” στην πρεμιέρα ο Άγιαξ

Ο “Αίαντας” είχε μετατρέψει σε… περίπατο τη νίκη κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ, ωστόσο στο φινάλε του αγώνα λίγο έλειψε να χάσει το τρίποντο και να εκκινήσει με το… αριστερό στην Ερεντιβίζιε.

Η Φορτούνα Σιτάρντ, στην οποία αγωνίζεται ο Δημήτρης Σιόβας και ο Βασίλης Σουρλής, προηγήθηκε με τον Γκλάντον στο 6ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα έως και το φινάλε του ημιχρόνου. Στο 48′ εκκίνησε η… αντεπίθεση του Άγιαξ με το γκολ του Τέιλορ και τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Άλφρεντ Σρόιντερ πήρε προβάδισμα με τον Ρενς.

Στο 62ο, οι πρωταθλητές Ολλανδίας πέτυχαν το 3-1 με τον Μπρόμπι, ενώ στο 79′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Μπεργκβάιν. Η Φορτούνα κατάφερε να μειώσει στο 87′ με τον Μπουράκ Γιλμάζ, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό στην Ολλανδία και “άγχωσε” τον Άγιαξ. Το 3-2 αποτέλεσε το τελικό σκορ και ο “Αίαντας” μπήκε με το… δεξί στην Ερεντιβίζιε.