Λύγισαν και αποκλείστηκαν Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς

Τα δύο αδέρφια κοίταξαν στα… μάτια τους κορυφαίους του ταμπλό στο Australian Open, Κούλχοφ-Σκούπσκι, ωστόσο λύγισαν με 2:1 σετ, μετά από 2 ώρες και 45 λεπτά αναμέτρησης!

Ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπάς, κατέβαλλαν σπουδαία προσπάθεια κόντρα στους Κούλχοφ και Σκούπσκι, αλλά ηττήθηκαν εν τέλει με 7-6 (6), 4-6, 7-6 (10-7), σε αγώνα που διήρκησε σχεδόν τρεις ώρες. Το ελληνικό δίδυμο, στο πρώτο σετ, ηττήθηκαν σε ένα πολύ κλειστό tie-break με 8-6, αλλά στη συνέχεια κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές και να φτάσουν στην ισοφάριση, μέσα από το δεύτερο σετ (1-1, 6-4). Στο τρίτο σετ, η εμπειρία των αντιπάλων έκανε τη διαφορά και οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Australian Open.

Θυμίζουμε πως οι Έλληνες αθλητές πέτυχαν προ ημερών, την πρώτη τους νίκης ως δίδυμο σε Grand Slam διοργάνωση, κόντρα στους Ραμανάθαν και Βαρέλα, με 3-6, 7-5 και 6-3.//