Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Οι Πέισερς νίκησαν τον… Ντουράντ

Έχοντας τέσσερις παίκτες με +20 πόντους, οι “Ινδιάνοι” επικράτησαν με 128-117 των Νετς, παρά τη συγκινητική προσπάθεια του 34χρονου σούπερ σταρ στην τέταρτη περίοδο.

Οι Πέισερς νίκησαν με 128-117 τους Νετς του… συγκινητικού Κέβιν Ντουράντ, χάρη σε ένα φοβερό επιμέρους σκορ 40-23 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Μπάντι Χιλντ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μάιλς Τέρνερ να προσθέτει 23 πόντους, τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον 21 πόντους και 15 ασίστ και τον Μπένεντικτ Μάθουριν 20 πόντους, σε μία βραδιά όπου οι “Ινδιάνοι” ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Για το Μπρούκλιν, ο Ντουράντ είχε 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Μάλιστα, ο 34χρονος σούπερ σταρ πέτυχε τους 20 εκ των 23 πόντων των Νετς (!) στην τέταρτη περίοδο, όταν πάλευε μόνος του να κρατήσει την ομάδα του… ζωντανή στον αγώνα. Από εκεί και πέρα, ο Μπεν Σίμονς και ο Καϊρί Ίρβινγκ είχαν από 20 πόντους, αλλά δεν στάθηκαν επάξια στο πλευρό του “KD” στο τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-35, 57-65, 88-94, 128-117

Πέισερς: Σμιθ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νέσμιθ 10 (1), Τέρνερ 23 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χαλιμπάρτον 21 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Χιλντ 26 (5), Τζόνσον 2, Μπρίσετ 2, Τζάκσον 6, ΜακΚόνελ 8 (5 ασίστ), Μάθουριν 20 (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα).

Νετς: Ντουράντ 36 (15/31 σουτ, 3/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ο’Νιλ 9 (3), Κλάξτον 12 (11 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Ίρβινγκ 20 (3/9 τρίποντα), Σίμονς 20 (8/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 3 (1), Χάρις, Ντιουκ, Έντουαρντς, Μιλς 3 (1), Κάρι 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστ).//