Πήρε την πρόκριση στην παράταση η Εσπανιόλ

Οι Καταλανοί υποδέχτηκαν τη Θέλτα για τους “32” του Copa del Rey και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού στο επιπλέον 30λεπτο (1:1 κ.δ., 3:1), όπου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 112′.

Σε μια “μονομαχία” με άρωμα La Liga, η Εσπανιόλ νίκησε εντός έδρας με 3:1 (1:1 κ.δ.) τη Θέλτα και πήρε το εισιτήριο για τους “16” του Copa del Rey. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15′ με τον Πασιένσα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πουάδο στο 53′. Το 1:1 παρέμεινε και στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον 30λεπτο, οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έβγαλαν περισσότερο πάθος και στο 97′ ο Νταρντέρ έκανε το 2:1. Η Θέλτα έβγαλε νεύρα και στο 112′ ο τερματοφύλακας Αγκουστίν Μαρτσεσίν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Στο 118′ ο Νίκο Μελαμέντ έκανε το 3:1 και κλείδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του ισπανικού Κυπέλλου στην Εσπανιόλ.