Πήρε τον πρώτο Ιταλικό εμφύλιο και ονειρεύεται πρόκριση η Μίλαν

Οι “ροσονέρι” πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με τον Μπενασέρ, επικράτησαν 1:0 επί της Νάπολι και θα υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ στο “Ντ. Αρμάντο Μαραντόνα” με σκοπό να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Το ματς ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για τη Νάπολι, πριν ακόμη συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα. Ο Ανγκισά έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Κβαρατσχέλια, που πλάσαρε, με τον Καλάμπρια να κάνει σωτήρια επέμβαση πάνω στη γραμμή, τον Ελμάς να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει άουτ. Η Μίλαν απείλησε άμεσα με τον Λεάο, που έκανε εξαιρετική προσωπική ενέργεια, πέρασε δύο αντιπάλους και πλάσαρε από τα αριστερά. Η Νάπολι είχε τον πρώτο λόγο στο ματς, με τους “ροσονέρι” να ισορροπούν το παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 25ο λεπτό, οι Μιλανέζοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν, με τον Λεάο, ενώ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους κι ενώ η Νάπολι δυσκολευόταν να απειλήσει βρήκε δίχτυα. Μετά από αντεπίθεση, ο Ντίαθ κατέβασε, έδωσε δεξιά στον Λεάο κι αυτός στον Μπενασέρ που επιχείρησε το σουτ και έκανε το 1:0. Ενώ στο 45+3 ο Κιάερ έχασε τεράστια ευκαιρία και με απίστευτη κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Νάπολι μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ελμάς με κεφαλιά από καλό σημείο απείλησε, με τον Μενιάν να αποκρούει και να στέλνει σε κόρνερ. Στο 50ο λεπτό οι “παρτενοπέι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο 23χρονος μέσος έκανε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, με τον κίπερ των “ροσονέρι” να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η Μίλαν έριξε τον ρυθμό της και προσπάθησε να προστατεύσει το προβάδισμά της, με τη Νάπολι να προσπαθεί να γίνει πιο κινητική. Ο Ζαμπί Ανγκισά, δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από αντιαθλητικό μαρκάρισμά του, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, ενώ θα απουσιάσει και στο δεύτερο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι “φιλοξενούμενοι” έψαξαν την ισοφάριση, με τον Ντι Λορέντζο που έκανε το σουτ και τον Μενιάν να σώζει σωτήρια, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Έτσι, οι Μιλανέζοι πήραν τον Ιταλικό εμφύλιο και πλέον έδωσαν ραντεβού στη Νάπολη, εκεί που οι “παρτενοπέι” θα προσπαθήσουν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.//

Γκολ: 40′ Μπενασέρ / –
Κίτρινες: 61′ Μπενασέρ, 90+3 Σαλεμάκερς / 38′ Ζιελίνσκι, 71′, 75′ Ανγκίσα, 71′ Ντι Λορέντζο, 79′ Κιμ Μιν-Τζάε, 90+3 Ραχμάνι

Μίλαν(Στεφάνο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ, Κρούνιτς, Τονάλι, Ντίαθ (80′ Ρέμπιτς), Μπενασέρ (67′ Σαλεμάκερς), Λεάο, Ζιρού

Νάπολι ( Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κιμ, Ρουί (81′ Ολιβέρα), Ζαμπό Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (81′ Ντομπελέ), Λοσάνο (68′ Ρασπαντόρι), Έλμας, Κβαρατσχέλια (81′ Πολιτάνο)