Πρόκριση με… τριάρα για τη Γιουνάιτεντ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” επικράτησαν 3:1 της Ρέντινγκ στο Όλντ Τράφορντ, στο πλαίσιο της αναμέτρησης για τη φάση των “32” του FA Cup και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κατείχε τα ινία του παιχνιδιού από τα πρώτα κιόλας λεπτά, κρατώντας τη μπάλα, όμως αντιμετώπιζε δυσκολία στη διάσπαση της μαζικής άμυνας των “φιλοξενούμενων”. Οι “κόκκινοι διάβολοι” συνέχισαν να απειλούν, με τον Ράσφορντ να χάνεις τεράστια ευκαιρία να σκοράρει μετά από εκτέλεση φάουλ, με τον κίπερ της Ρέντινγκ να βγάζει με δυσκολία, τον Έρικσεν να παίρνει το ριμπάουντ, όμως το σουτ του κόντραρε. Ο Άγγλος επιθετικός στη συνέχεια βρήκε δίχτυα με κεφαλιά, όμως το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς μετά από εξέταση VAR, διαπιστώθηκε πως ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Οι “φιλοξενούμενοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ και να παγώσουν το “θέατρο των ονείρων” με τον Ραχμάν να βγάζει τη σέντρα από τα δεξια και τον Έντρικ να εκτελεί άστοχα.

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε δίχτυα με τον Κασεμίρο το 55ο λεπτό, ο οποίος αφού πήρε την εξαιρετική μπαλιά του Άντονι, βγήκε τετ-α-τετ και εκτέλεσε εύστοχα. Ο Βραζιλιάνος χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Κασεμίρο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον ΜακΊντιρ, με τον Λούμλι να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 67ο λεπτό, ο Φρεντ τριπλασίασε τα τέρματα της Γιουνάιτεντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Εμπενγκέ μείωσε σε 3:1 για τη Ρέντινγκ λίγα λεπτά αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο. Στα τελευταία λεπτά, η Γιουνάιτεντ πίεσε να βρει και τέταρτο τέρμα, με τον Γκαρνάτσο, που δεν τα κατάφερε και επικράτησε 3:1 της Ρέντινγκ, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.//

Γκολ: 55′, 58′ Κασεμίρο, 67′ Φρεντ / 72′ Εμπενγκέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Μαλάσια, Καζεμίρο, Έρικσεν, Άντονι, Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέχορστ

Ρέντινγκ: Λάμλεϊ, Χόιλετ, Γιάντομ, Χολμς, Μακιντάιρ, Μπαμπά, Χέντρικ, Λουμ, Ινς, Ζοάο, Κάρολ