Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας πανηγύρισε μια άνετη νίκη με 84-71 επί της Τρέντο στην Πάτρα για την 10η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup, βάζοντας… θεμέλια γαι την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

To παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με τον Προμηθέα Πατρών να παίρνει μικρό προβάδισμα (9-6, 3′) έχοντας ως πρωταγωνιστές του τον Μουράτο και τον Κουλμπόκα. Η Τρέντο… κόλλησε με την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και έτσι οι Πατρινοί ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (16-7, 6′) μετά από ενέργεια του Τόμασον. Ο Σπανιόλο με ατομικές ενέργειες μείωσε τη διαφορά, ωστόσο η ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου “έκλεισε” το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (23-16).

Παρά το τρίποντο του Τανούλη στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι με πρωτεργάτες τους Λόκετ και Λαντερνέρ, έφεραν το ματς στο καλάθι (26-24, 13′). Το συγκρότημα του κόουτς Χριστόπουλου είχε επιθετική… αφλογιστία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Τρέντο με καλάθι του Γκραζούλις, περνώντας μπροστά στο σκορ (31-33, 17′). Ο Προμηθέας στη συνέχεια “ανέβασε στροφές” και με πρωταγωνιστή του τον Κόντιτ πήρε “αέρα” 5 πόντων (41-36′ 19′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κουλμπόκα να ανεβάζει τη διαφορά στους 7 πόντους (45-38) με ατομική ενέργεια.

Οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο και “έτρεξαν” ένα σερί 7-0, ισοφαρίζοντας σε 45-45 με πρωτεργάτες τους τον Κρόφορντ και τον Γκραζούλις. Οι Πατρινοί στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και βρήκαν τις λύσεις πίσω από τα 6,75 μέτρα με τον Σίμπσον, αλλά και κοντά στο καλάθι με τον Κόντιτ (59-51, 28′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν για πρώτη φορά σήμερα να “εκτοξεύσουν” τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (66-51, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Τρέντο να τρέχει ένα σερί 4-0 και έτσι μείωσε στους 11 πόντους (66-55).

Παρά την καλή αρχή των Ιταλών στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τον Σπανιόλο να ευστοχεί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, οι γηπεδούχοι με τον Κόντιτ να κυριαρχεί στους “αιθέρες” είχαν διαρκώς το “πάνω χέρι” (77-62, 35′). Ο Φλακαντόρι πρωταγωνίστησε για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το σημείο και ο Γκραζούλις με μια ατομική προσπάθεια μείωσε τη διαφορά αισθητά (79-68, 37′). Το σύνολο του κόουτς Χριστόπουλου όμως παρέμεινε ψύχραιμο στα τελευταία λεπτά και έτσι ο Προμηθέας επιβλήθηκε με 84-71 επί της Τρέντο, κάνοντας σημαντικό βήμα ενόψει της συνέχειάς του στο ΕuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71