Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Τα βρήκε… σκούρα, αλλά χαμογέλασε ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έπαιξε στα… κόκκινα επί 40 λεπτά για να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση του Προμηθέα Πατρών, αλλά τα κατάφερε, επικρατώντας με 87-79 για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Οι “πράσινοι” άρχισαν με το… αριστερό τον αγώνα, καθώς αστόχησαν σε τρία διαδοχικά τρίποντα, μόλις σε ένα λεπτό. Ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Κάουαν να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους με το… καλησπέρα (4-7). Στα μέσα της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πέτυχε το πρώτο της τρίποντο, με τον Πονίτκα για να μειώσει στο 8-13. Οι Πατρινοί ήθελαν να… τρέξουν και διατηρούσαν το προβάδισμά τους στο σκορ, τη στιγμή που οι “πράσινοι” ήταν άστοχοι. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους δέκα πόντους, με την οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο (14-24).

Στη δεύτερη περιόδο, ο Παναθηναϊκός ήθελε να αφήσει πίσω του το… άρυθμο πρώτο δεκάλεπτο και να μειώσει στο σκορ, για να μην επιτρέψει στον Προμηθέα να ξεφύγει. Με τους πρώτους πόντους του Αγραβάνη και με πολύτιμα καλάθια, οι “πράσινοι” μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντους (21-26), αλλά το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της, βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε ρίξει τη διαφορά στο καλάθι (32-34), αλλά δύο εύστοχες επιθέσεις των φιλοξενούμενων -και μία άστοχη των γηπεδούχων- έφεραν τη διαφορά στους 6 (32-38). Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Πονίτκα (39-38) και εν συνεχεία παρέμεινε σε θέση οδηγού για το φινάλε του πρώτου μέρους (43-40).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Προμηθέας μείωσε στον πόντο (43-42) με καλάθι του Κουλμπόκα και έφτασε εν συνεχεία στην ισοφάριση (44-44), δείχνοντας την πρόθεσή του να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς. Οι “πράσινοι” διατηρούσαν το προβάδισμά τους στο ΟΑΚΑ, φτάνοντας στο +5 (42-47), αλλά οι Πατρινοί είχαν απαντήσεις, που τους έφερναν συνεχώς σε απόσταση πνοής στο σκορ. Στα μέσα του δεκαλέπτου, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα (56-55), αλλά δεν το χάρηκε για πολύ, καθώς το “τριφύλλι” προηγήθηκε ξανά με τρίποντο του Γ. Καλαϊτζάκη (59-56). Το ίδιο… μοτίβο συνεχίστηκε στην αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να μην επιτρέπει σε καμία περίπτωση στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το 66-63 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός έχανε σημαντικές ευκαιρίες για να αυξήσει τη διαφορά και ο Προμηθέας εμφανιζόταν πρόθυμος να εκμεταλλευτεί την παραμικρή ευκαιρία που θα του δοθεί για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα από το ΟΑΚΑ. Με πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς βρισκόταν στο +5, στα πρώτα τρισήμιση λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Πατρινοί έφτασαν ξανά τη διαφορά στο καλάθι (72-70). Με ένα σημαντικό γκολ-φάουλ του Μπέικον, ο Παναθηναϊκός έφτασε ξανά στο +5 (76-71), αλλά για ακόμη μία φορά η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου αντέδρασε. Πρωτίστως, ο Κουλμπόκα πέτυχε σπουδαίο τρίποντο για το 76-74 και εν συνεχεία ένα λάθος του Αγραβάνη έδωσε την ευκαιρία στον Σίμπσον να ισοφαρίσει (76-76). Με δίποντο του Γκουντάιτις και τρίποντο του Μπέικον, οι “πράσινοι” απέκτησαν ξανά… μαξιλαράκι ασφαλείας και αυτή τη φορά κατάφεραν να το διατηρήσουν, παίρνοντας τη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79.