Το Περιστέρι “λύγισε” τον ανεπανάληπτο Τολιόπουλο

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 38 πόντους, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με ήρωα τον Μίρο Μπίλαν στο φινάλε, επικράτησε με 92:90.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ, το Περιστέρι επικράτησε του Άρη στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με 92:90 για την 6η αγωνιστική της Basket League. Ο Βασίλης Τολιόπουλος, πραγματοποιώντας την κορυφαία εμφάνιση στην καριέρα του (έσπασε το ρεκόρ του Κορωνιού με τους περισσότερους πόντους στα παιχνίδια των δύο ομάδων από τη σεζόν 96/97) σημειώνοντας δεν ήταν αρκετός και η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβηκε στο 4-2 ρεκόρ. Στο 3-3 “έπεσαν” οι Θεσσαλονικείς.

O αγώνας

Με “ζεστό” τον Βασίλη Τολιόπουλο, που σημείωσε 6 πόντους, ο Άρης προηγήθηκε με 7:2 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Ο ρυθμός, ήταν εξαιρετικός και για τις δύο ομάδες, με το Περιστέρι να βρίσκει σκορ με τον Δημήτρη Αγραβάνη. Ο Ντένμον, με μακρινό σουτ, ισοφάρισε σε 12:12 στο 4′. Η ομάδα του Καστρίτη, με τρίποντο του Μήτρου – Λονγκ προηγήθηκε με 5, 21:16 στο 8′, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Κασελάκη να σημειώνει 5 πόντους και τον Μπίλαν 2, έκλεισαν την περίοδο στο συν 2, 23:21.

Παρόλο που το Περιστέρι, είχε το μομέντουμ και την ευκαιρία να προηγηθεί με αρκετά καλή διαφορά, ο Βασίλης Τολιόπουλος με 5 προσωπικούς πόντους μείωσε στους 4, 30:26, στο 13′. Σκυτάλη για τον Άρη, πήρε ο Νότε, που με drive, διαμόρφωσε το 36:33 στο 15′. Οι “κίτρινοι” με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Νότε για το 40:39 στο 17′. Από εκείνο το σημείο και μετά, το Περιστέρι βρήκε επιθετικό ρυθμό και με τρίποντα του Ντένμον και του Κασελάκη έκλεισε το ημίχρονο στο 53:44.

O Nότε, συνέχισε το… βιολί του και στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο διαμόρφωσε στο 55:49 στο 13′. Το Περιστέρι, με 4 βολές, ανέβασε την διαφορά του στους 10, 59:49. Ωστόσο και πάλι, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις, στο πρόσωπο του Βασίλη Τολιόπουλου. Ο Έλληνας γκαρντ, με δύο τρίποντα (έφτασε τους 22 πόντους σε εκείνο το διάστημα) έριξε και πάλι την διαφορά στους 4, 61:57 στο 25′. Το σόου του διεθνή γκαρντ συνεχίστηκε, σημειώνοντας ακόμα τρία τρίποντα (31π), ο Άρης πέρασε μπροστά με 70:64 στο 29′. Τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο, είχε ο Στέλιος Πουλιανίτης με buzzer beater τρίποντο από τα 10 μέτρα να μειώσει σε 72:71

Η ματσάρα, συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν μπάσκετ υψηλού επιπέδου. Η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με τρίποντο του Μωραΐτη, αλλά Σανόγκο και Τολιόπουλος απάντησαν με το ίδιο νόμισμα για το 83:80. O Δημήτρης Μωραΐτης μπήκε στην εξίσωση και με δυο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 89:85 στο 38′. Στα 23” οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 90-90 με τρίποντο του Χόκλερ. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Μίρο Μπίλαν με φόλοου στο 1,4” έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 1,4” για το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23:21, 53:44, 71:72, 92:90