Τρίποντη… ραψωδία του Ολυμπιακού στην Κύπρο

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 88-77 της Χάποελ Χολόν στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”, έχοντας σκοράρει τους περισσότερους πόντους τους πίσω από τη γραμμή των 6.75 μ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θύμισε… Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, αφού πήρε σχεδόν τα διπλάσια τρίποντα σε σχέση με τις προσπάθειες μέσα από τα 6.75 μ. Η επιθετική εικόνα του αποψινού αγώνα, βεβαίως, δεν αντικατοπτρίζει τη φιλοσοφία του Έλληνα τεχνικού, ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση και στο αμυντικό κομμάτι.

Οι νταμπλούχοι ξεκίνησαν “καυτοί” πίσω από τα 6.75 μ. και έκαναν σερί 13-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Ουόκαπ έκανε το 16-5, στο 6′, ευστοχώντας στο τρίτο του τρίποντο σε τρεις προσπάθειες. Οι Ισραηλινοί έκαναν ένα μικρό σερί (6-0), με τον Ολυμπιακό να απαντά γρήγορα με τρίποντο. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 19-14.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν με… φορά και τη δεύτερη περίοδο, ευστοχώντας σε δύο σερί τρίποντα (25-14). Οι δύο ομάδες έπαιζαν “άναρχο” μπάσκετ, με πολλές προσπάθειες πίσω από τα 6.75 μ. Η Χάποελ Χολόν, με ένα σερί 14-4, έφτασε στον πόντο τον Ολυμπιακό (29-28) στο 16′. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στα καλάθια της άλλης και το ημίχρονο έληξε, με το σκορ να είναι ισόπαλο (36-36).

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 9-2 στα πρώτα 1:55′. Η Χάποελ προσπάθησε να απαντήσει, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν το… βιολί τους με τα τρίποντα και δεν άφηναν τους Ισραηλινούς να προσπεράσουν (59-54, 27′). Οι Ισραηλινοί σκόραραν μόνο με βολές μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ οι Πειραιώτες μόνο με… τρίποντα (65-59).

Η Χάποελ πήρε τη… σκυτάλη και ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (65-65). Οι Ισραηλινοί, μάλιστα, πέρασαν μπροστά (65-67), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά άμεσα και να ανακτά το προβάδισμα (69-67, 35′), ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στους 10 (77-67). Η Χάποελ μείωσε σε 80-74, 2′ πριν το τέλος του αγώνα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 88-77.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77.