Τρομακτικός Αντετοκούνμπο, διέλυσε τους Πέλικανς και σκαρφάλωσε στην κορυφή

Ο Greek Freak, εμφανίστηκε… δαιμονισμένος στην πρώτη επιδρομή του Μιλγουόκι στη Νέα Ορλεάνη, κέρδισε 119-128 και ανέβηκαν στο 22-8 (14-3 εντός και 8-5 εκτός) και είναι πλέον πρώτοι σε όλη τη Λίγκα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε πράγματα και θαύματα στη Νέα Ορλεάνη, έχοντας σκοράρει 42 πόντους σε 34 λεπτά. Οι Μπακς, ξεκίνησαν ιδανικά τη σειρά των πέντε αγώνων, πηγαίνοντας στο σπίτι της ομάδας που ήταν πρώτη και νικώντας τη 119-128.

Οι Μπακς παρουσίασαν καλή εικόνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τους Μπότσαμπ και ΑντετοκούνμποΧόλιντει να πατούν καλά στο παρκέ, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα πέντε πόντων. Η δεύτερη περίοδος άνοιξε ιδανικά για τον Γιάννη, καθώς με το… καλημέρα κέρδισε γκολ-φάουλ για το 27-33, στη συνέχεια κάρφωσε, έβαλε τρίποντο και με ένα απίθανο δικό του σερί 8-0 έκανε το +11 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Αντετοκούνμπο και Βαλαντσιούνας ήταν ασταμάτητοι στο παρκέ, με τον τελευταίο να βάζει το ένα τρίποντο πίσω απ’ το άλλο. Οι Μπακς όμως κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους δύο παίκτες να συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν.  Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, τα “ελάφια” είχαν ανοίξει κι’ άλλο τη διαφορά, φθάνοντας στους 20 πόντους. Ο Ζάιον προσπαθούσε να βάλει την ομάδα του ξανά στο… παιχνίδι, μείωσε στους έξι στο 110-116. Όμως ο Λόπεζ είχε άλλη άποψη. Με δύο δικά του μπλοκ και ένα καλάθι αλλά και τρίποντο του Χόλιντεϊ έγινε και πάλι το +8, με τους Πέλικανς να μη μπορούν να το ανατρέψουν και να γνωρίζουν την ήττα από το Μιλγουόκι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-30, 61-66, 90-100, 119-128

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Γουίλι Γκριν): Μέρφι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 18 (7/16 δίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη σε 40 λεπτά), Βαλαντσιούνας 37 (7/14 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 9 (2 τρίποντα, 5 κλεψίματα), ΜακΚόλουμ 31 (5/14 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μάρσαλ 3 (1), Γκρέιαμ, Ερνανγκόμεθ 5, Αλβαράδο (0/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μπότσαμπ 6 (2), Αντετοκούνμπο 42 (11/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/22 βολές, 10 ριμπάουντ σε 34 λεπτά), Λόπεζ 30 (8/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλεν 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλιντεϊ 18 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 4 (4 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάρτερ 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάθιους 3 (1), Ινγκλς (0/4 τρίποντα, 2 ασίστ).//