Φινάλε με ήττα για την Ελλάδα

Δεν τα κατάφερε στο τελευταίο της παιχνίδι στο Ευρωβόλεϊ Κ20 η Εθνική εφήβων, η οποία ηττήθηκε στο φινάλε του δεύτερου ομίλου με 3-0 σετ από τη Βουλγαρία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα κατάφερε κόντρα στη Βουλγαρία στο τελευταίο της ματς για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στην Ιταλία, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Το ματς

Η “γαλανόλευκη” με ρεκόρ μόλις μια νίκη και τέσσερις ήττες, δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση για τις θέσεις κατάταξης και γνώρισε τον αποκλεισμό της. Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, η Εθνική ομάδα ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε με 7-8 όμως η Βουλγαρία πέρασε μπροστά στο σκορ, για να φτάσει εύκολα στο 1-0 με 25-17.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (8-2, 16-8), κατάφερε να μειώσει στους 4 (21-17), όμως το σετ έληξε υπέρ της Βουλγαρίας με 25-21.

Παρά το κακό ξεκίνημα στο τρίτο σετ (4-0, 8-3), οι παίκτες του Νίκου Μούχλια έβγαλαν αντίδραση, ισοφάρισαν σε 21-21 και με άσσο του Νανόπουλου πέρασαν και μπροστά στο σκορ (21-22). Με άουτ επίθεση των Βούλγαρων ήρθε το σετ μπολ (24-25), αλλά η Βουλγαρία έβρισκε τις λύσεις και πήρε το σετ με 29-27 και τη νίκη με 3-0 σετ.