“Χρυσή” Λιζόφσκα (video)

Μετά από μια συγκλονιστική κούρσα, η Πολωνή δρομέας τερμάτισε πρώτη στον Μαραθώνιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στο Μόναχο.

Η Αλεξάντρα Λιζόφσκα έτρεξε τα 42.195 μέτρα, σε δύο ώρες, 28 δευτερόλεπτα και 36 εκατοστά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου.

Δεύτερη και με διαφορά μόλις έξι εκατοστών, τερμάτισε η Κροάτισσα, Ματέα Κόστρο Παρλόφ, η οποία πήρε το αργυρό μετάλλιο, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ολλανδή, Νιένκε Μπρίνκαμ, με επίδοση 2:28.52, που σημείωσε και η 4η της τελικής κατάταξης, η Γερμανίδα, Μίριαμ Ντάτκε.