Όγδοη σερί νίκη για Ρεάλ | Ξανά 100αρα η Μπασκόνια

Εκπληκτική άμυνα από τη “βασίλισσα” κόντρα στην Βαλένθια, όπου δέχθηκε μόνο 62 πόντους, με την Μπασκόνια να είναι ξανά ασταμάτητη επιθετικά και να φιλοδωρεί με 102 πόντους την Μούρθια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δείχνει ασταμάτητη. Η “βασίλισσα” νίκησε εύκολα εντός έδρας τη Βαλένθια με 79-62, πετυχαίνοντας την όγδοη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις. Ανέβηκε στο 8-2 και παρέμεινε δεύτερη πίσω από την Τενερίφη, ενώ η Βαλένθια έπεσε στο 4-6 και απομακρύνθηκε από την οκτάδα.

Οι Μαδριλένοι από την πρώτη περίοδο ήταν εντυπωσιακοί στην άμυνά τους, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να μη μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά. Η Βαλένθια μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Τσους Ματέο, που ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τη διατήρησαν ως το τέλος.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντζάναν Μούσα. Ο Βόσνιος πέτυχε 22 πόντους σε 19 λεπτά, με τον Μάριο Χεζόνια να προσθέτει άλλους 10. Από τη Βαλένθια, ο Τζέιμς Γουέμπ σκόραρε 14 και ο Τζάρεντ Χάρπερ 10,.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 32-27, 58-43, 79-62.

Η Μπασκόνια συνεχίζει με 100αρες. Η ομάδα του Πενιαρόγια έκανε ακόμα ένα επιθετικά τρομερό παιχνίδι απέναντι στη Μούρθια, επικρατώντας με 102-73. Ανέβηκε στο 7-3, ρεκόρ που την τοποθετεί στις ψηλές θέσεις του πρωταθλήματος.

Οι Βάσκοι έδειξαν από την αρχή τις ορέξεις τους, καθώς από την πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με σκορ 29-12. Από εκεί και πέρα, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε η Μούρθια να τους απειλήσει και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη.

Για τους νικητές, που είχαν 13/27 τρίποντα, κορυφαίος ήταν ο Ρόκας Γκεντράιτις, που πέτυχε 25 πόντους με 5/5 τρίποντα. Από κοντά και ο Μάθιου Κοστέλο, που σταμάτησε στους 20 σε 17 λεπτά. Από τους φιλοξενούμενους, διασώθηκε μόνο ο Τράβις Τράις με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 49-30, 85-51, 102-73.//