Image default
MEDIAΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕΙΔΗΣΕΙΣ

Αποκλειστικά από την ΕΡΤ3 το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που αρχίζει την Παρασκευή 15 Ιουλίου – Το πλήρες πρόγραμμα

Λίγα μόλις 24ωρα έχουν απομείνει για την έναρξη του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου του Όρεγκον (15-24/7), στην πρώτη διοργάνωση στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Η χώρα μας συμμετέχει με 19 αθλητές και αθλήτριες στο σύνολο των 1.900 αθλητών και αθλητριών που θα συμμετάσχουν στη διοργάνωση από 192 χώρες του πλανήτη.

Το πρόγραμμα των αγώνων θα είναι πλούσιο σε δράση, ωστόσο η διαφορά των 10 ωρών, που χωρίζουν τη χώρα μας από το Όρεγκον θα αναγκάσουν τους φίλους του στίβου να ξενυχτίσουν, προκειμένου να δουν την προσπάθεια της εθνικής μας ομάδας.

Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ3 σε ζωντανή μετάδοση, αλλά και μαγνητοσκοπημένα την επόμενη ημέρα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στο Όρεγκον

Παρασκευή 15/7
15/7 19.05 ή 22.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης
15/7 23.10 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Φιλτισάκου, Παπαδοπούλου
15/7 22.05 23.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Σκαρβέλη

Σάββατο 16/7
16/7 03.20 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός Κυριακοπούλου, Πόλακ, Στεφανίδη
16/7 04.00 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου
16/7 04.55 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Λατιφλάρι, Σκαρβέλης
16/7 20.30 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Καρύδη
16/7 21.10 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν
16/7 22.00 Σφυροβολία (Α) Τελικός

Κυριακή 17/7
17/7 04.20 Μήκος (Α) Τελικός
17/7 21.35 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

Δευτέρα 18/7
18/7 03.25 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
18/7 04.27 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

Τρίτη 19/7
19/7 03.10 ή 04.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Ανγνωστοπούλου
19/7 04.20 Τριπλούν (Γ) Τελικός

Τετάρτη 20/7
20/7 03.40 Ύψος (Γ) Τελικός

Πέμπτη 21/7
21/7 01.20 ή 02.50 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Τζένγκο
21/7 04.30 Δισκοβολία (Γ)Τελικός

Σάββατο 23/7
23/7 03.05 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
23/7 04.20 Ακοντισμός Τελικός

Δευτέρα 25/7
25/7 03.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός
25/7 16.15 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
22/7 16.15 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Κουρκουτσάκη, Παπαδοπούλου

Το αναλυτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ3

Παρασκευή (15/7)
19:00-01:00 1η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Σάββατο (16/7)
01:00-02:40 20χλμ ΒΑΔΗΝ (Γ) (Ζ)
03:00-06:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
20:30-23:30 2η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Κυριακή (17/7)

03:00-06:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-18:40 Μαραθώνιος (Α) (Ζ)
20:30-23:45 3η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (18/7)
03:00-06:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-18:50 Μαραθώνιος (Γ) (Ζ)
19:30-23:00 4η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Τρίτη (19/7)
03:00-06:00 4η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 4η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Τετάρτη (20/7)
03:10-06:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:10-14:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Πέμπτη (21/7)
01:20-06:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
09:20-14:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Παρασκευή (22/7)
03:00-06:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-19:15 35χλμ βάδην Γυναικών (Ζ)

Σάββατο (23/7)
03:00-06:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
19:45-23:00 9η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Κυριακή (24/7)
02:10-06:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
10:10-14:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-19:00 35χλμ Βάδην Ανδρών (Ζ)
19:30-01:00 10η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (25/7)
03:00-06:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Πηγή: ΣΕΓΑΣ, ΕΡΤ

Σχετικές αναρτήσεις

Πρεμιέρα για το «Μαύρο Ρόδο» στο Mega | Γνωρίστε τους χαρακτήρες της σειράς

admin

Θεσσαλονίκη: Αύξηση των κρουσμάτων κορονοϊού-Δυνατότητα εμβολιασμού με τα επικαιροποιημένα εμβόλια

admin

Χ. Τσαρδανίδης (διεθνολόγος): “Η Ρωσία φαίνεται να επιδιώκει κοινωνική αναστάτωση στην ΕΕ”

admin
EnglishGermanGreek
elGreek