Έκαναν τη δουλειά τα νεαρά λιοντάρια και τώρα… Ιταλία

Η Αγγλία τερμάτισε στην κορυφή του 5ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου κάτω των 20 ετών, μετά τη λευκή ισοπαλία 0:0 με το Ιράκ και αναμένεται στους “16” να αντιμετωπίσει την “σκουάντρα ατζούρα”.

Τα «νεαρά λιοντάρια» κέρδισαν τους δύο πρώτους αγώνες τους στο τουρνουά και μετά την ισοπαλία (0:0) εξασφάλισαν κιόλας την πρωτιά του 5ου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στα γήπεδα της Αργεντινής.

Ο Εντοζί πέτυχε γκολ στο 33ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ και ο Ντέλαπ έχασε πέναλτι στο 45’+6’, για να παραμείνει η ισοπαλία στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Ίαν Φόστερ δημιούργησε λιγότερες ευκαιρίες, αλλά στο 90’+7’ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, το σουτ όμως του Τζέμπισον τράνταξε το δοκάρι των Ιρακινών.

Η προσοχή των Άγγλων στρέφεται πλέον στη φάση των 16, εκεί όπου τα μεσάνυχτα της Τετάρτης (31/5, 00:00, ΕΡΤ3) θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία, σε ένα ευρωπαϊκό ντέρμπι με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Από την άλλη, το Ιράκ με έναν βαθμό στα τρία τους παιχνίδια στον όμιλο έμειναν στην τελευταία θέση και είπαν αντίο στο Παγκόσμιο Κύπελλο κάτω των 20 ετών.//