Ιταλική μάχη με φόντο την… ανατροπή

Ίντερ και Μίλαν “κονταροχτυπιούνται” απόψε στον δεύτερο ημιτελικό του Champions League, με το προβάδισμα των “νερατζούρι” να… αμφισβητείται από την πίστη των “ροσονέρι” για μια θέση στην τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το πρώτο παιχνίδι ήταν βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών της Ίντερ και εφιάλτης για τη Μίλαν. Οι “φιλοξενούμενοι” προηγούνταν 2:0 μόλις στο 11ο λεπτό, παγώνοντας το κατάμεστο Σαν Σίρο. Οι “ροσονέρι” έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και έτσι το παιχνίδι έληξε με την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι να έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, διανύοντας μάλιστα μια πολύ καλή περίοδο, συμπληρώνοντας επτά σερί νίκες. Αυτή τη φορά, καλείται να υπερασπιστεί ως τυπικά γηπεδούχος, αυτό που… έχτισε στο πρώτο ματς και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Champions League.

Στον αντίποδα, η Μίλαν ούσα σοκαρισμένη από την τροπή που πήραν τα πράγματα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, είναι αναγκασμένη να… μπει με το μαχαίρι στα δόντια, για να “γυρίσει” την κατάσταση και διεκδικήσει τις όποιες ελπίδες υπάρχουν για πρόκριση στον τελικό. Στη συνέντευξη τύπου, ο Στέφανο Πιόλι εμφανίστηκε πεπεισμένος πως η ομάδα του θα παλέψει και θα κάνει την απόλυτη ανατροπή. Πάντως, η κακή εικόνα παρουσιάζεται σε όλες τις διοργανώσεις, με τους “ροσονέρι” να βρίσκονται στο -4 από την τετράδα γνωρίζοντας μάλιστα την ήττα και από τη Σπέτσια για το πρωτάθλημα. Ο Ιταλός τεχνικός θα έχει στη διάθεσή του τον πολύτιμο Λεάο που θεωρείται το μεγαλύτερο όπλο του για να κάνει την… αντεπίθεση.//Μ