Ντέρμπι με τα όλα του και… ερυθρόλευκη σφραγίδα!

Στην απόλυτη “μάχη” των ημιτελικών, ο Ολυμπιακός κατάφερε να λυγίσει με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ και να ανέβει το πρώτο… σκαλοπάτι με στόχο τους τελικούς της Volley League γυναικών.

Από ανατροπή σε ανατροπή με νικητή τον Ολυμπιακό. Στον πρώτο ημιτελικό της Volley League γυναικών, οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ και να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό, εν όψει της ρεβάνς, που είναι προγραμματισμένη για τις 22 Απριλίου.

Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι είχε το πρώτο σερβίς και μπήκε σε ρόλο οδηγού στο ματς. Οι “ερυθρόλευκες” έχτισαν από νωρίς διαφορές τριών και τεσσάρων πόντων, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να “κυνηγήσει” για να ανατρέψει το σκορ. Κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται και με επτά πόντους (10-17), θέτοντας τις βάσεις για να κάνει το 1-0. Έτσι, διατήρησε τη διαφορά του κι επικράτησε με 25-18, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να προηγηθεί με διαφορά και η… σκυτάλη εναλασσόταν συνεχώς. Οι “ασπρόμαυρες” προηγήθηκαν με 8-7 και εν συνεχεία πέτυχαν ακόμη δύο διαδοχικούς πόντους για το 10-7, προτού δεχθούν ξανά απάντησει από τον Ολυμπιακό. Το σύνολο του Μάρκο Φενόλιο, πάντως, δεν επέτρεψε στις “ερυθρόλευκες” να προηγηθούν κι έτρεξαν σερί 6-0 για το 19-13, “αγγίζοντας” την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν στους δύο πόντους (23-21), ωστόσο εν τέλει λύγισαν με 25-21. Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, ανταλάσσοντας δυνατά χτυπήματα, που άλλαζαν συνεχώς την έκβαση του αγώνα. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το… ασθενές προβάδισμα που έφτασε και τους τρεις πόντους (16-19), αλλά η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο αντέδρασε κι έκανε την ανατροπή, τόσο στο σετ (25-22), όσο και στην αναμέτρηση για το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να “καθαρίσει” την υπόθεση της νίκης, ενώ ο Ολυμπιακός κλήθηκε να ισοφαρίσει για να διεκδικήσει την αναμέτρηση στο “χρυσό” σετ. Η ροή του αγώνα συνέχισε να έχει μορφή ντέρμπι και οι δύο ομάδες πάλευαν μέχρι τέλους. Οι “ερυθρόλευκες” έχτισαν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (13-17) και ο ΠΑΟΚ μπόρεσε μονάχα να τη μειώσει κατά έναν πόντο (16-19). Εν συνεχεία, η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι έκανε ένα επιμέρους 6-0, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 16-25. Έτσι, όλα αναμένονταν να κριθούν στο πέμπτο σετ του παιχνιδιού. Εκεί, ο Ολυμπιακός είχε ξανά το πάνω… χέρι. Η διαφορά κυμαινόταν στους 4 πόντους σε καθοριστικό σημείο (6-10), αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (9-10), παραμένοντας στην… τροχιά της νίκης. Παρ’ όλα αυτά, οι Πειραιώτισσες κράτησαν το προβάδισμά τους και επικράτησαν εν τέλει με 15-11, κάνοντας σπουδαίο βήμα εν όψει της ρεβάνς.//

Τα σετ: 18-25, 25-21, 25-22, 16-25, 11-15.