Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

O ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε το… σπίτι του και ισοφάρισε τους τελικούς!

Σε ένα ματς… θρίλερ, ο “Δικέφαλος του Βορρά” επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο “PAOK Sports Arena” και έκανε το 1-1 στους τελικούς της Volley League Ανδρών.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, ο ΠΑΟΚ είχε τα ψυχικά αποθέματα και νίκησε με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1. Ο τρίτος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 25 Απριλίου και ώρα 19:15 (ΕΡΤ3) στο κλειστό του Ρέντη.

Ο αγώνας

Με πρωταγωνιστές τους Κουμεντάκη και Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά για το 3-0, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και με άσσο του Βουλκίδη, ισοφάρισε σε 3-3. Τα λάθη των “ερυθρολεύκων” στην επίθεσή τους, έφεραν προβάδισμα 3 πόντων (10-7) στον “Δικέφαλο του Βορρά”, όμως οι “ερυθρόλευκοι” ισορρόπησαν το ματς με πρωτεργάτη τους τον Ιντάλγκο, ισοφαρίζοντας αργότερα σε 16-16. Οι Πειραιώτες “χτύπησαν” σε πρώτο χρόνο και εκμεταλλεύτηκαν τους Κουμεντάκη και Λινάρδο, ανακτώντας προβάδισμα σε κομβικό σημείο (20-22). Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ μπολ με πόντο, όμως οι Θεσσαλονικείς με τον Γιόρνα, ισοφάρισαν αρχικά και με τον Ντεν Ντρις, “καθάρισαν” το πρώτο σετ για το 26-24 και το 1-0 αντίστοιχα.

“Χέρι-χέρι” ξεκίνησαν το δεύτερο σετ και οι δυο ομάδες, χωρίς καμία να μην μπορεί να πάρει… προβάδισμα ασφαλείας. Το “ασπρόμαυρο” μπλοκ έβαλε… δύσκολα στους φιλοξενούμενους και με λάθος του Παγένγκ, το σύνολο του Μιλενκόσκι έκανε το 12-10. Ο άσσος του Παγένγκ έδωσε ισχνό προβάδισμα στους Πειραιώτες για το 14-15, όμως οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν ξανά αντίδραση και στη συνέχεια με το μπλοκ του Σκριέντοφ στον Κουμεντάκη έκαναν το 20-19. Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος του σετ και με πρωτεργάτη τους τον Ιντάλγκο, έκαναν το 25-22 και ισοφάρισαν την αναμέτρηση σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε σύντομα με 4-2 χάρη στις προσπάθειες του Ντεν Ντρις και στη συνέχεια ο άσσος του Ράπτη έφερε προβάδισμα 4 πόντων (7-3) στους γηπεδούχους, αναγκάζοντας τον κόουτς Τζουλιάνι να πάρει τάιμ άουτ. Τα λάθη των Πειραιωτών και ύστερα ο Ράπτης με πάιπ… εκτόξευσαν τη διαφορά στο +5 (11-6). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεσή του δια χειρός Ζουπάνι και Ιντάλγκο, μειώνοντας αισθητά τη διαφορά (14-12). Ένα… ξέσπασμα στην επίθεση για τους “ασπρόμαυρους” έφερε… νέα δεδομένα στο παιχνίδι και στη συνέχεια με έναν άσσο του Γάτση και με δύσκολο πόντο του Σωτηρίου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 23-15. Οι “ερυθρόλευκοι” πάλεψαν, όμως ο “Δικέφαλος” είχε την υπεροχή, με τον Ντεν Ντρις να κάνει το 25-18, για το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Καλύτερα ξεκίνησε και στο τέταρτο σετ το σύνολο του κόουτς Μιλενκόσκι, καθώς προηγήθηκε με 4-2, όμως ο Ολυμπιακός βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία, φέρνοντας νέα ισοπαλία με 6-6 χάρη στα λάθη στο σερβίς του ΠΑΟΚ. Το μπλοκ των Ντεν Ντρις-Βουλκίδη και οι πόντοι του Ράπτη στη συνέχεια έδωσαν προβάδισμα… ασφαλείας (11-7) στους Θεσσαλονικείς. Οι “ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν ακόμη και με 7 πόντους, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν ψυχικά αποθέματα και μείωσαν στους 2 (20-18). Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε εκεί και μάλιστα πήρε το τέταρτο σετ με 25-21, οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν δυναμικά και έκαναν το 3-0. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 3-3, με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο στη συνέχεια. Οι “ασπρόμαυροι” πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 13-11 και πήραν ισχυρό προβάδισμα νίκης. Τελικά ο ΠΑΟΚ έκανε το 15-12 και πήρε τη νίκη, κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12