Πρόκριση και… κραυγή για το ντέρμπι ντέλλα Μαντονίνα!

Η Ίντερ κατάφερε να σφραγίσει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, ωστόσο είδε την Μπενφίκα να γλιτώνει την ήττα στο Μιλάνο με το πλούσιο 3:3.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι υπερασπίστηκε το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού στην Πορτογαλία, εξασφαλίζοντας μία θέση στα ημιτελικά του Champions League. Οι “νερατζούρι” θα αντιμετωπίσουν τη Μίλαν και η Λομβαρδία αναμένεται να… χωριστεί ξανά στα δύο. Η πόλη της μόδας θα ζήσει εκ νέου μεγάλες στιγμές, καθώς οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν με ευρωπαϊκή… χροιά για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια!

Χλιαρό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο “Τζουζέπε Μεάτσα”. Αμφότερες ήταν προσεκτικές στα πρώτα λεπτά και διάβαζαν το παιχνίδι του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλός ρυθμός. Στο 6′, ο Λαουτάρο “άδειασε” τον Οταμέντι, αλλά έκανε δυνατή πάσα στον Ντιμάρκο και ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση. Η πρώτη ουσιαστική στιγμή στον αγώνα μετουσιώθηκε σε γκολ. Η Ίντερ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Λαουτάρο πάσαρε στον Μπαρέλα, ο οποίος έκανε προσποίηση στον Αντόνιο Σίλβα και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου με άψογο τελείωμα. Λίγο αργότερα (16′), ο Βλαχοδήμος έκανε κάκιστη έξοδο, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά ο Τζέκο δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και το 1:0 παρέμεινε. Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ προσπαθούσε να βρει τρόπους για να απειλήσει την εστία του Ονάνα, έτσι ώστε να διεκδικήσει τις πιθανότητες που της αναλογούσαν. Στο 31′, ο Ονάνα έκανε σπουδαία επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Τσικίνιο και κράτησε το 1:0 στο ματς. Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Άουρσνες να νικά τον Ονάνα με κεφαλιά για το 1:1, που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Μπενφίκα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, αναζητώντας τρόπο να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων. Οι “αετοί” πλαγιοκοπούσαν συνεχώς, ενώ οι “νερατζούρι” προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, πέρασαν δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική. Στο 65ο λεπτό, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι βρήκε αυτό που αναζητούσε. Ο Ντιμάρκο σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Λαουτάρο Μαρτίνες και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μπενφίκα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά αποθαρρύνθηκε από το δεύτερο τέρμα των Μιλανέζων και δυσκολεύτηκε το έργο της. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν και σε τρίτο γκολ στο 78ο λεπτό. Ο Κορέα έκανε εκπληκτική κίνηση, άδειασε τον Οταμέντι και πλάσαρε εντυπωσιακά στην απέναντι γωνία, στέλνοντας την μπάλα πρωτίστως στο αριστερό δοκάρι και δευτερευόντως στο βάθος της εστίας των “αετών”. Στο 86′, το σύνολο του Ρότζερ Σμιντ κατάφερε να μειώσει στο σκορ, με τον Αντόνιο Σίλβα να σκοράρει με όμορφη γυριστή κεφαλιά για το 3:2. Η Μπενφίκα δεν το έβαλε κάτω και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μούσα, για το τελικό 3:3 στο “Τζουζέπε Μεάτσα”.//

ΓΚΟΛ: 14′ Μπαρέλα, 66′ Λ. Μαρτίνες, 78′ Κορέα / 38′ Άουρσνες, 86′ Αντόνιο Σίλβα, 90+5′ Μούσα
Κίτρινες: 49′ Ράφα Σίλβα, 81′ Μούσα, 90+5′ Νέρες