Βαριά ήττα και ευρωπαϊκός αποκλεισμός για τον Προμηθέα

Κατώτεροι των περιστάσεων αποδείχθηκαν οι Πατρινοί στη φάση των «8» του Eurocup, καθώς έχασαν με το ευρύ 80-57 από την ουκρανική Προμετέι στη Ρίγα της Λετονίας και έμειναν εκτός συνέχειας στη διοργάνωση.

Στα προημιτελικά σταμάτησε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Προμηθέα, αφού η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα με τους Ουκρανούς και μοιραία γνώρισε τον αποκλεισμό, σταματώντας με άσχημο τρόπο μία πετυχημένη πορεία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από την αρχή του αγώνα να πάρουν τον έλεγχο και να διατηρούν συνεχώς τα ηνία στο σκορ. Μάλιστα, βρέθηκαν και με διψήφιο προβάδισμα με τη συμπλήρωση μόλις οκτώ λεπτών με 22-11, που έγινε από έναν πρώην παίκτη του Προμηθέα, τον Όλεξαντρ Λίποβι.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η διαφορά ποιότητας και η ευστοχία της Προμετέι από τα 6,75μ. άρχισαν να γέρνουν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της. Με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια οι παίκτες του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ έφεραν το σκορ στο 43-29 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδιο το σκηνικό και με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να γυρίσει τον διακόπτη και η διαφορά αντί να μικραίνει, άρχισε να μεγαλώνει επικίνδυνα. Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, οι Ουκρανοί πήγαν τη διαφορά πάνω από το +20 (59-38) κι έτσι έδωσαν μόνο διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Παρ’ όλα αυτά, η Προμετέι μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στη, τελευταία περίοδο, κάτι που τους οδήγησε στο να έχουν προβάδισμα 32 πόντων (76-44), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κάνουν επιμέρους 4-13 για να μειώσουν στο τελικό 80-57.//

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57.