“Άλωσε” το Κάουνας η Παρτιζάν με φοβερό Παπαπέτρου | Νίκη… διά πυρός και σιδήρου για τη Ρεάλ

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν επιβλητική και επικράτησε με 88-74 στην έδρα της Ζαλγκίρις, την ίδια ώρα που οι Μαδριλένοι πέρασαν νικηφόρα (95-91) από το Μονακό. Η Φενερμπαχτσέ είχε εύκολο βράδυ και επικράτησε με 101-86 της Άλμπα Βερολίνου στην “Ούλκερ Σπορτς Αρένα”.

Φενερμπαχτσέ – Άλμπα Βερολίνου 101-86

Οι γηπεδούχοι, με την αποψινή τους νίκη, ανέβηκαν στο 14-9 και ισοβαθμούν στην 4η θέση με τη Μονακό. Αντιθέτως, οι Γερμανοί συνεχίζουν τις… χαμηλές πτήσεις, αφού παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 νίκες και 17 ήττες.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια στην Άλμπα, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 31-27, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (57-47). Οι δύο ομάδες έριξαν το ρυθμό τους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (81-60, 30′). Η Φενερμπαχτσέ έφτασε σε άνετη επικράτηση (101-86), έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86

Ζαλγκίρις Κάουνας – Παρτιζάν 74-88

Οι Σέρβοι έκαναν πολύ σημαντικό… βήμα για την είσοδο τους στα playoffs, περνώντας από μία πολύ δύσκολη έδρα. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στο 12-11, μαζί με Βαλένθια και Μακάμπι Τελ Αβίβ. MVP ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έκανε μία τάπα.

Παρά το “νωθρό” επιθετικά ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με ενθουσιασμό και ψυχολογία, παίρνοντας από νωρίς το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έφτασε ακόμα και στο +22 (42-20), ενώ το ημίχρονο τελείωσε 47-30. Oι Λιθουανοί μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος και μείωσαν στους επτά (61-54, 30′). Ωστόσο, δεν κατάφεραν να έχουν την ίδια εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, επιτρέποντας στην Παρτιζάν να φύγει με τη νίκη από το Κάουνας (88-74).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 30-47, 54-61, 74-88

Μονακό – Ρεάλ Μαδρίτης 91-95

Οι Ισπανοί πήραν μία δύσκολη νίκη στο “Σαλέ Γκαστόν Μεντεσίν”, η οποία τους διατηρεί στην πρώτη θέση και περιμένουν το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Εφές για να μάθουν αν θα έχουν… συγκάτοικο. Ταυτόχρονα, οι Μονεγάσκοι έπεσαν στην 4η θέση με ρεκόρ 14-9. Ο Μάριο Χεζόνια ήταν “καυτός”, τελειώνοντας με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όπως αναμενόταν, με τους “μερένγκες” να έχουν μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, όμως οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 50-46. Η Μονακό παρουσιάστηκε καλύτερη στην τρίτη περίοδο και πήρε… κεφάλι στο σκορ (71-70, 30′). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό… θρίλερ, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να φτάνει στη νίκη με 95-91.//

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-50, 71-70, 91-95