Έλυσε τον… γόρδιο δεσμό των νικών

Η Χέρτα Βερολίνου πήρε το διπλό στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, καθώς επικράτησε με 1-0 και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή αγωνιστική περίοδο της Bundesliga.

Στην 5η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, η Χέρτα Βερολίνου κατάφερε να πάρει την παρθενική της νίκη, καθώς επικράτησε με 1-0 της Άουγκσμπουργκ. Τα γκολ για τους νικητές, σημειώθηκαν από τον Λουκεμπάκιο στο 57ο λεπτό και από τον Ρίχτερ στο 90+3′.

Οι δύο ομάδες χωρίζονται πλέον από 1 βαθμό (4 της Χέρτα, έναντι 3 της Άουγκσμπουργκ). Η ομάδα του Ενρίκο Μαάσεν εξακολουθεί να απέχει από τα θετικά αποτελέσματα στα εντός έδρας παιχνίδια της, καθώς το τελευταίο που κέρδισε ήταν σε φιλικό ματς τον Ιούλιο (1-1 με Σαντχάουζεν), ενώ η τελευταία νίκη ήταν σε αντίστοιχη αναμέτρηση με 5-0 επί της Σβάμπεν Άουγκσμπουργκ.