“Έσωσε” την παρτίδα με Μπαράλες ο Αστέρας

Οι Αρκάδες υποδέχθηκαν τον Ατρόμητο στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη εν μέσω της διακοπής για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1:1), χάρη στο γκολ του Αργεντινού φορ στις καθυστερήσεις.

Τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες για τις δύο ομάδες. Παπαδόπουλος και Μάριτς έκαναν από μία σημαντική απόκρουση σε κεφαλιά του Ντε Μποκ και σουτ του Ριέρα αντίστοιχα, ενώ ο ρυθμός ήταν πεσμένος με εξαίρεση ένα 15λεπτο (20′-35′).

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές και ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 54′ με τον Κιάρτανσον να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Ροτάριου. Από εκεί και έπειτα ο Αστέρας ήταν αυτός που απειλούσε διαρκώς την εστία των Περιστεριωτών, με τους Ριέρα (58′), Ιγκλέσιας (63′) και Τιλίκα (81′). Οι Αρκάδες έφτασαν, εν τέλει, στην ισοφάριση με τον Χερόνιμο Μπαράλες να σκοράρει με κεφαλιά στο 90+3′.//