Απέδρασαν από το Ισραήλ οι “πράσινες” για το 2Χ2!

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της Ραμάτ Χασαρόν με 76-62, πανηγυρίζοντας έτσι τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στους ομίλους του EuroCup Γυναικών.

Με “όπλο” του τα εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων και έχοντας την Παυλοπούλου σε εξαιρετική κατάσταση, το “τριφύλλι” κατάφερε να κάνει το 2Χ2 στον όμιλό του στο EuroCup Γυναικών. Το επόμενο παιχνίδι στο EuroCup για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου στις 20:30 στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Το παιχνίδι απέκτησε σκληρές “μάχες” από τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του. Ο Παναθηναϊκός στην επίθεσή του βρήκε λύσεις δια χειρός Κάρτερ και Παυλοπούλου, ωστόσο η Ραμάτ Χασαρόν απάντησε με τις Σαρ και Κόλλιερ (11-11, 4′). Λίγο αργότερα όμως οι “πράσινες” πήραν προβάδισμα 6 πόντων (15-21, 7′) χάρη σε ένα τρίποντο της Παυλοπούλου. Οι γηπεδούχες ισορρόπησαν την κατάσταση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το “τριφύλλι” να έχει το ισχνό προβάδισμα των δυο πόντων (24-26).

Η Ραζ με ένα τρίποντο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έβαλε για πρώτη φορά τις Ισραηλίτισες μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα (29-28, 12′). Το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη συνέχισε δυναμικά στην άμυνά του και έτσι “έκλεισε” το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο +7 (34-41) μετά από άλλο ένα τρίποντο της Παυλοπούλου, που βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση μέχρι την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο οι δυο ομάδες πέρασαν ένα μικρό διάστημα “αφλογιστίας”, ωστόσο η διαφορά παρέμενε υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι “πράσινες” μάλιστα ανέβασαν ξανά το δείκτη του σκορ στους 7 πόντους (41-48, 25′) μετά από μια ενέργεια της Σωτηρίου. Η Ραμάτ όμως απάντησε με ένα 7-0 σερί έχοντας ως πρωταγωνίστριές της την Καρς και την Ιβάνοβιτς. Σε εκείνο το σημείο όμως, το “τριφύλλι” “έσφιξε” την άμυνά του και κατάφερε να “τρέξει” με τη σειρά του νέο σερί, 6-0 με δυο βολές της Παυλοπούλου, άλλη μία της Σωτηρίου και ένα τρίποντο της Κάρτερ για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (48-54).

Το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, κρατούσε διαρκώς το προβάδισμα και έβρισκε διαρκώς λύσεις είτε από τη ρακέτα του, είτε και πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Με ένα σερί 7-0, οι “πράσινες” “εκτόξευσαν” τη διαφορά για πρώτη φορά σήμερα στους 14 πόντους (57-71, 37′), “κλειδώνοντας” επί της ουσίας το “διπλό”. Το “τριφύλλι” συνέχισε μέχρι το τέλος του αγώνα με την ίδια αποφασιστικότητα και έτσι κατάφερε να επιβληθεί στο Ισραήλ με 76-62, κάνοντας το 2Χ2 στους ομίλους του EuroCup Γυναικών.

Η MVP

Κορυφαία για τις “πράσινες” ήταν η Πηνελόπη Παυλοπούλου, η οποία τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους έχοντας 8/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, αλλά και 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76

ΡΑΜΑΤ ΧΑΣΑΡΟΝ (Ρέουβεν): Κόλιερ 15 (10 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 16 (2), Τζένκινς 8 (11 ριμπάουντ), Καρς 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαρ 4 (1/6 τρίποντα), Κέστεν – Ραζ 3 (1), Σούστερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Μπουντούρη 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κωτούλα, Παυλοπούλου 24 (8/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ριντ 14 (5/16 σουτ, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Σωτηρίου 14 (2), Αλεξανδρή, Κάρτερ 19 (5/6 τρίποντα), Χαριστανίδου.