“Διπλή” λύτρωση με Ζεγκρόβα στις καθυστερήσεις

Η Λιλ ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Λοριάν χάρη σε δύο γκολ στην… εκπνοή, νίκησε με 3:1, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Ligue 1, και συνεχίζει να διεκδικεί ένα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Οι “λιλουά” προηγήθηκαν με τον Ρεμί Καμπελά στο 13ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ιμπραχίμα Κονέ στο 77′. Οι ισορροπίες άλλαξαν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Λοράν Αμπεργκέλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι παίκτες του Πάολο Φονσέκα πίεσαν ασφυκτικά για να ισοφαρίσουν στον εναπομείναντα χρόνο. Στο 89′ ο Εντόν Ζεγκρόβα πέτυχε το… νικητήριο τέρμα, με τον ίδιο να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90’+1′.

Πλέον, η Λιλ βρίσκεται στην 5η θέση, έχοντας 52 βαθμούς και όντας στο -2 από την τέταρτη Μονακό. Την ίδια στιγμή, η Λοριάν έμεινε 9η με 44 πόντους και… απομακρύνεται από το όνειρο της Ευρώπης.//