Δυσκολεύτηκε αλλά “λύγισε” τη Βίρτους η Εφές

Σε έναν αγώνα με αρκετές συγκινήσεις και… ανατροπές, οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να “αποδράσουν” από τη Μπολόνια, με μία σπουδαία νίκη και πλέον “χτυπούν” την πόρτα της οκτάδας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες… κονταροχτυπήθηκαν στα πρώτα λεπτά, ανταλλάσσοντας καλάθια. Οι ΟτζελέγιεΛούντμπεργκ από τη μία και ΚλάιμπερνΜπουμπουά από τη άλλη πρωταγωνιστούσαν στο κομμάτι του σκοραρίσματος. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με έξι πόντους (40-34) χάρη σε ένα μικρό σερί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ομάδα του Αταμάν έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και “ξέφυγε” στο +16 (63-47). Οι γηπεδούχοι ωστόσο προσπάθησαν να διατηρηθούν στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας προσωρινά στους οκτώ (72-64). Οι παίκτες του Σκαριόλο κατάφεραν να… γυρίσουν πλήρως το ματς, χάρη σε συνεχόμενους πόντους από Μίκι και Λούντμπεργκ. Οι Τούρκοι όμως, έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και πήραν τη νίκη με σκορ 85-80.

O MVP

Ο Ροντρίγκ Μπουμπουά αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 34 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-40, 53-63, 80-85

Βίρτους Μπολόνια (Σέρτζιο Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1/6 σουτ), Παγιόλα 5 (1), Μπακό 1, Τζαϊτέ 5, Λούντμπεργκ 22 (8/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Χάκετ 6 (1), Μίκι 15 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίμς, Οτζελέγε 15 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 6 (2/8 σουτ, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Αναντόλου Έφες (Εργκίν Αταμάν): Μπομπουά 19 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 21 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 12 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Εμπαγέ 11 (3), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 3, Ντάνστον.//