Επικός Πήγασος!

Η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου έκανε την “έκπληξη”, επικρατώντας στο τάι-μπρέικ επί του Παναθηναϊκού για την 7η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα και ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον νεοφώτιστο Πήγασο Πολίχνης και ανέβηκε στους 7 βαθμούς, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι “πράσινοι” πλέον έχουν 13 βαθμούς και πλέον “φιγουράρουν” στην 4η θέση της Volley League Ανδρών.

Ο Πήγασος ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1 έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μίλη. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Ερνάντεζ και Φράγκο πήρε το προβάδισμα με 7-8. Οι “πράσινοι” με “όπλο” τους τα μπλοκ και τις εξαιρετικές άμυνες, είχαν διαρκώς το προβάδισμα στο πρώτο σετ της αναμέτρησης. Ο Μαυροβουνιώτης μείωσε με χτύπημα στην ευθεία στους 4 πόντους (19-23), με την παράβαση του Ερνάντεζ να δίνει δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώνουν στους 2 πόντους (22-24), ωστόσο το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου έμεινε ψύχραιμο και με πόντο του Ερνάντεζ κατέκτησε το πρώτο σετ για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν νωθρά το δεύτερο σετ και με κάποια λάθη στα σερβίς τους, βρέθηκαν από νωρίς να “κυνηγούν” τον Πήγασο στο σκορ (7-4). Ο Παναθηναϊκός τότε βρήκε κάποιους πόντους από τον Κόβαρ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και με πρωτεργάτες τους τον Μίλη και τον Αρμενάκη, έφτασαν στο +5 (16-11). Στη συνέχεια, ο Φράγκος υπέπεσε σε παράβαση και έτσι το σύνολο του Ηρακλή Θεοδώρου πήρε “αέρα” 7 πόντων (21-14). Οι Γιάκομπσεν και Ρανγκέλ έδωσαν πόντους στους “πράσινους”, όμως ο πόντος του Μπαρέτο διαμόρφωσε το 25-18, με τον Πήγασο να ισοφαρίζει σε 1-1 και να βάζει… φωτιά στο ματς.

Ο Μίλης και ο Κανέλος με διαδοχικούς πόντους έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στους γηπεδούχους (6-2), όμως μετά το τάιμ-άουτ του κόουτς Ανδρεόπουλου, οι “πράσινοι” ανέβασαν “στροφές” και ανέκτησαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο τρίτο σετ (8-9). Το… ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο Μαυροβουνιώτης από την πλευρά των γηπεδούχων και οι Φράγκος-Ερνάντεζ για το “τριφύλλι” πρωταγωνιστούσαν, όμως στο τέλος μια υπέρβαση από τον Κομητούδη και ένα μπλοκ του Πετρέα, διαμόρφωσαν το 27-25, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα για το 2-1.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στο τέταρτο σετ του αγώνα και προηγήθηκαν με 3 πόντους (4-7), όμως οι γηπεδούχοι με πρωτεργάτες τους τον… συνήθη ύποπτο Μαυροβουνιώτη και τον Μίλη , πήραν το προβάδισμα σε κομβικό σημείο (12-10). Τα λάθη των φιλοξενούμενων και με το μπλοκ-άουτ που κέρδισε ο Μπαρέτο, ο Πήγασος πήρε το… μομέντουμ (19-15). Τα χτυπήματα στην ευθεία συνεχίστηκαν από τους Θεσσαλονικείς και το “τριφύλλι” με το λάθος του Πετρέα στο σερβίς, έχασε την ευκαιρία να πάρει “καθαρή νίκη”, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι με… το πόδι στο γκάζι συνέχισαν και στο τάι-μπρέικ, ανακτώντας προβάδισμα με 6-4 μετά από πόντο του Μπαρέτο. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας απάντησαν με πρωταγωνιστές τους Ερνάντεζ και Ρανγκέλ ισοφάρισαν σε 11-11, όμως ο Μίλης με πόντο στη μικρή διαγώνιο, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πήγασο (12-11). Τα λάθη των παικτών του κόουτς Θεοδώρου, έδωσαν δικαίωμα στους Ερνάντεζ και Ρανγκέλ να πάρουν πρωτοβουλίες και να δώσουν το match ball στους “πράσινους” (13-14). Ο Μπαρέτο στο τέλος πρωταγωνίστησε τόσο με τις άμυνες που έβγαλε, όσο και με τα χτυπήματά του στην επίθεση. Ο Ρανγκέλ έκανε παράβαση στο φιλέ και εν συνεχεία το μπλοκ του Αρμενάκη στον Φράγκο, έδωσε τέλος στο ματς, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2 σετ σε μια συναρπαστική μάχη. //

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-27, 25-21, 17-15