Image default
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νέο… στραπάτσο για την Παρί Σεν Ζερμέν

Η Λυών κατάφερε να πάρει σπουδαίο αποτέλεσμα στο “Παρκ ντε Πρενς”, καθώς επικράτησε με 1:0 των Παριζιάνων, για την 29η αγωνιστική της Ligue 1.

Κρίση εκτός (λόγω της υπόθεσης με τον Λιονέλ Μέσι), αλλά και εντός αγωνιστικού χώρου φαίνεται να περνάει η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι, μετά την ήττα με 2:0 από τη Ρεν, υπέπεσαν σε νέο αρνητικό αποτέλεσμα και έδωσαν δικαιώματα στους λοιπούς διεκδικητές του πρωταθλήματος. Η Λυών κατάφερε να αποδράσει με νικηφόρο τρόπο από το “Παρκ ντε Πρενς”, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μπράντλεϊ Μπαρκολά στο 56ο λεπτό. Μάλιστα, το σύνολο του Λοράν Μπλαν είχε χάσει και πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με την εκτέλεση του Αλεξάντρ Λακαζέτ.

Πλέον, η Παρί Σεν Ζερμέν έχει χάσει αισθητά τη διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά εξακολουθεί να έχει ένα ασφαλές… μαξιλαράκι. Οι Παριζιάνοι έχουν 66 βαθμούς και οι Λανς, Μαρσέιγ ακολουθούν με 60 στη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα. Από την πλευρά της, η Λυών ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 44 βαθμούς.//