Νικηφόρα πρεμιέρα για τις Νεανίδες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U18

Με έλεγχο στα λάθη (15-24) και την άμυνα, καθώς και με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο για τρία δεκάλεπτα η ομάδα του Κώστα Κεραμίδα επικράτησε της Λετονίας με 75-64 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U18 Γυναικών ξεκίνησε σήμερα (06/08) στο Ηράκλειο της Κρήτης και Εθνική Ελλάδας πήρε κεφάλι στο γκρουπ με τη νίκη απέναντι στη Λετονία. Κορυφαία για την Ελλάδα η Σοφία Κελεμένη. Η 18χρονη αθλήτρια του San Jose State University μέτρησε 21 πόντους με 5/11 τρίποντα. Σημαντική και η βοήθεια της Δαμουλάκη με 17 πόντους, ενώ για τη Λετονία, που μέτρησε 24 λάθη, κορυφαία ήταν η Τομάσιτσα με 23.

Στον όμιλο συμμετέχουν επίσης η Τσεχία και το Βέλγιο. Επόμενο παιχνίδι για την εθνική μας ομάδα αύριο (07/08, 19:00) κόντρα στην Τσεχία.

Με φόρα μπήκε στο παιχνίδι η Λετονία βρίσκοντας κενά στη ρακέτα της Ελλάδας και προηγούμενη με 5-9 στο 3’. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα και καλή παρουσία στην επίθεση οι νεανίδες πέρασαν μπροστά με 13-9 στα πέντε λεπτά, τιμωρώντας τη ζώνη τρεις-δύο της Λετονίας. Στα 4/8 τρίποντα σταμάτησε η ‘’γαλανόλευκη’’ στο πρώτο δεκάλεπτο (22-11), με τη Βαξεβάνου να έχει πέντε πόντους.

Το σύνολο του Κώστα Κεραμίδα ξεκίνησε νωθρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Λετονές εκμεταλλευόμενες τη ζώνη που επέλεξε να αμυνθεί η Εθνική, είχε 4/5 τρίποντα στο 15’, ενώ προσπέρασαν στο σκορ στο 16’ με γκολ φάουλ για το 29-30. Η Χρηστάκη ήταν αυτή που απάντησε από την Εθνική μας ομάδα με κλέψιμο και γκολ φάουλ, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το buzzer beater της Βαξεβάνου για το 40-32.

Πατημένο το πόδι στο γκάζι είχε η Ελλάδα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ξεκινώντας με 6-0 για το 46-32, ενώ έφτασε και τη διαφορά για πρώτη φορά στους 15 στο 25ο λεπτό (49-34). Η Λετονία προσπάθησε να απαντήσει με συνεχόμενο 8-0, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο της εκπληκτικής Κελεμένη για το 57-49, με την Ελληνίδα αθλήτρια να φτάνει τους 21 πόντους, με 5/10 τρίποντα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στα πρώτα λεπτά, μόλις 4-5 το σκορ στα πρώτα 4’ λεπτά. Παρά την πίεση των Λετονών η ομάδα του Κεραμίδα διατηρούσε το προβάδισμα και απόσταση ασφαλείας για το 65-58 στο 37’, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και έχοντας περιορίσει τα λάθη. Η Δαμουλάκη με δύο βολές ανέβασε ξανά τη διαφορά στο διψήφιο (69-58) στο 38’ για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 18-21, 57-49, 75-64