Ο Άρης “βύθισε” το Λαύριο και βλέπει… τετράδα

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν εύκολα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη (87-61), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League, η οποία εξακολουθεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δίχως να έχει νικήσει ούτε ένα παιχνίδι.

Ο Άρης πήρε σημαντική νίκη στο… κατάμεστο “Nick Galis Hall” και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-3, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση. Με “double double” ολοκλήρωσαν το παιχνίδι Τολιόπουλος (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Χόρχλερ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ), οι οποίοι μαζί με τους Γκούντγουιν (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Νετζήπογλου (11 πόντοι) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε από την αρχή (9-4, 3′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά αυξανόταν (19-11, 6′). Οι “κίτρινοι” έφτασαν μέχρι και το 25-11, όμως το Λαύριο έκανε σερί στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και η πρώτη περίοδος τελείωσε 25-18.

To δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να μειώνει τη διαφορά (28-26, 13′). Oι Θεσσαλονικείς δεν άφησαν… αναπάντητο το σερί των φιλοξενούμενων και πήραν μεγαλύτερο προβάδισμα (37-28, 16′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Άρη να προηγείται με 48-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη συνέχισε στο ίδιο τέμπο και προηγούνταν με 54-45, στο 23′. Οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε νέο σερί και ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (61-46, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Θεσσαλονικείς να έχουν διαφορα… ασφαλείας (65-51).

Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου είχαν χαμηλό ρυθμό και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες (67-53, 33′). Στη συνέχεια ο Άρης ανέβασε… ταχύτητα και αύξησε εκ νέου τη διαφορά (76-56, 36′). Οι γηπεδούχοι πήραν μία άνετη νίκη (87-61) απέναντι στο Λαύριο, έχοντας διάρκεια και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.//

Δεκάλεπτα: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 15, Γκούντγουιν 14, Μήτρου-Λονγκ 12, Σανόγκο 1, Τολιόπουλος 10, Σχίζας 4, Καββαδάς 9, Φίλλιος, Νότε 10, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χαβαλές 1

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Γκρέι 14, Φλάγκ 8, Κόουλ 10, Νικολαΐδης, Ντούρχαμ 3, Πιλάβιος 2, Ρεμί 15, Ντέιβις 5, Σπρήντζιος, Κουζέλογλου 4, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος