Πέρασε από το Λαύριο και τώρα… Ρίτας για το Περιστέρι (video)

Η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη με 85-79 και πλέον επικεντρώνεται στο παιχνίδι της Τετάρτης για το Basketball Champions League.

Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 85-79. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, παρόλο που έδειξε σημάδια βελτίωσης, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει νίκη. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Μίρο Μπίλαν με 14 πόντους. Για το Λαύριο ξεχώρισε ο Κόουλ με 24.

Αρκετά πιεστικό και επιθετικό ήταν το Περιστέρι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να προηγείται από νωρίς με 10-6, με τους Μπίλαν και Κασελάκη να σημειώνουν από 3 πόντους. Το Λαύριο, απάντησε με ένα 7-0 για το 13-10 με 5 πόντους  του Κόουλ και 2 του Γκρέι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, με τον Κόουλ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα του Περιστερίου, πήρε προβάδισμα 7 πόντων, 17-10. Οι “μπλε” με τρίποντο του Τζούστον μείωσε στους 4, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με ένα 5-0 πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 22-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-20.

Το Λαύριο διατηρούσε τον έλεγχο και και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με ένα έμμεσο τρίποντο του Ντέιβις βρέθηκε στο συν 6, 29-23. Οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης, με τρίποντο του Μωραΐτη ισοφάρισαν με ένα δικό τους 8-2 σερί, 31-31 στο 15′. Το Περιστέρι βρήκε και πάλι λύσεις έξω από τα 6,75 με τον Ντένμον. Ο Μπίλαν ήταν κυρίαρχος στο “ζωγραφιστό” και οι “μπλε” πέρασαν μπροστά με 36-33. Οι φιλοξενούμενοι, πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, είχαν πλουραλισμό και πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 41-33 στο 18′. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, πήγε στα αποδυτήρια στο συν 7, 43-36.

“Καρμπόν” με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικό ρυθμό. Το Περιστέρι, έχοντας εξαιρετικό τον Δημήτρη Αγραβάνη, πήρε διψήφια διαφορά, 53-43 στο 24′. Έκτοτε, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αφού γινόντουσαν πολλά φάουλ στο ματς. Οι “μπλε”, δεν είχαν πάντως πρόβλημα να διατηρήσουν την διψήφια τιμή στην διαφορά με τρίποντο του Φρανσίσκο, 62-52. Στο 30′ το σκορ ήταν 64-57, με το Λαύριο να βρίσκει λύσεις με 5 παίκτες του Κόουλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εκόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Το Περιστέρι, άντεξε στην πίεση του Λαυρίου, με την διαφορά να πέφτει μέχρι τους 8 πόντους. Ο Ραντάνοφ, με τρίποντο έκανε το 73-62 στο 35′. Οι “κίτρινοι” δεν είχαν σκοπό να τα… παρατήσουν και με τρίποντο του Νικολαΐδη μείωσαν στους 6, 75-69, 2.30′ για το τέλος. Το Λαύριο προσπαθούσε, το Περιστέρι άντεξε και έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 85-79.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85