Πήρε τον γαλλικό “εμφύλιο” η Μονακό

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Μονεγάσκοι άντεξαν στο τέλος και “λύγισαν” τη Βιλερμπάν στο “σπίτι” της, επικρατώντας με 85-74 για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μονακό βρήκε ένα επιθετικό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να περάσει με 84-75 από το “Αστρομπάλ” κόντρα στη Βιλερμπάν και έτσι ανέβηκε στο 8-3 και έριξε παράλληλα την ομάδα του κόουτς Πάρκερ στο 3-8.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες, ωστόσο η Μονακό είχε σταθερά ένα ισχνό προβάδισμα με πρωτεργάτη της τον Μάικ Τζέιμς. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου, η Βιλερμπάν ευστόχησε με τον Νουά σε σουτ τριών πόντων, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (10-8, 5′) στο ματς. Ο Μοτιεγιούνας ισοφάρισε και στη συνέχεια οι “μάχες” συνεχίστηκαν και από τις δυο πλευρές, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-20 χάρη σε ατομική ενέργεια του Λάιτι.

Ο ρυθμός ανέβηκε και από τις δυο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο καμία δεν μπορούσε να “ξεφύγει” στο σκορ. Οι Μονεγάσκοι απέκτησαν το ισχνό προβάδισμα των 3 πόντων (28-31, 14′) χάρη σε προσπάθεια του Τζέιμς, όμως το ντέρμπι καλά κρατούσε. Το σύνολο του κόουτς Ομπράντοβιτς με καλάθι του Ντιαλό και βολή του Μοερμάν, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (33-39, 17′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους τον Ομπασοχάν και Ντέιβιντ ανέκτησαν το προβάδισμα (45-43), ωστόσο το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλο (45-45) μετά από καλάθι του Λόιντ.

Με επιθετική… αφλογιστία ξεκίνησαν οι δυο ομάδες την τρίτη περίοδο, ωστόσο η ομάδα του κόουτς Πάρκερ έδειχνε να… πατάει καλύτερα στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις δια χειρός Ντιαλό και Μπλόσομγκεϊμ και ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα (53-55, 24′). Οι “μάχες” συνεχίστηκαν εκατέρωθεν και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε επίσης ισόπαλο (60-60) μετά από ατομική ενέργεια του Λάιτι, που έδειχνε να κυριαρχεί στη ρακέτα των Μονεγάσκων.

Η Μονακό “έτρεξε” στην αρχή της τέταρτης περιόδου ένα 6-0 σερί με πρωτεργάτες της τον Μάικ Τζέιμς και τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας, δείχνοντας τα… δόντια της. Η Βιλερμπάν μείωσε με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Λάιτι στους 3 πόντους (65-68, 35′), όμως οι Μονεγάσκοι ανέβασαν “στροφές” “εκτοξεύοντας” τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (65-75, 36′) μετά από προσπάθειες των Λόιντ και Οκόμπο. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους εικόνα και έτσι γνώρισαν την ήττα με 85-74 από τη Μονακό, η οποία πλέον έχει τον “πονοκέφαλο” του τραυματισμού του Τζον Μπράουν λίγο πριν το φινάλε του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 74-85

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Νέντοβιτς, Ουντιάνσκι

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Tι Τζέι Πάρκερ): Μάθιους 11, Νουά 9 (3/7 τρίποντα), Καχούντι 3 (1), Τάιους 6, Ρισασέ 3 (1), Ντε Κολό 2 (4 ασίστ, 4 λάθη), Φαλ 1, Λάιτι 13 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ομπάσοχαν 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Τζάκσον-Καρτράιτ 8 (1), Πονς 6 (5 ριμπάουντ).

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκομπό 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 8 (5 ριμπάουντ), Λόιντ 11 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2/2 τρίποντα), Ντιάλο 8 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μοτιεγιούνας 17 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μοερμάν 3, Στραζέλ, Χολ 7 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη).