Προελαύνει η Νάπολι, πέρασε και από τη Λιγουρία!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε με 3:0 της Σπέτσια στο “Stadio Alberto Picco”, στην αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Serie A, ξεφεύγοντας στο… +16 από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Μετά από ένα άγευστο και χωρίς… κυριολεκτικά καμία καλή ευκαιρία ημίχρονο, η Νάπολι μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μισό. Μόλις στο 46ο λεπτό, ο Αρκάντιους Ρέκα έκανε χέρι εντός περιοχής, χαρίζοντας ένα πέναλτι στους “παρτενοπέι”. Ο Κβίτσα Κβαρτσχέλια ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο κι έπειτα έπαιξαν με μεγαλύτερη άνεση. Ο Βίκτορ Οσιμέν αποφάσισε να… καθαρίσει το ματς και έτσι χάρη σε δύο γκολ (69′, 73′) διαμόρφωσε το τελικό 3:0. Ο Δημήτρης Νικολάου ήταν βασικός και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς.

Πλέον, η Νάπολι βρίσκεται στην κορυφή με 56 βαθμούς, όντας στο +16 από τη δεύτερη Ίντερ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη, η Σπέτσια έμεινε στην 17η θέση με 18 πόντους, αλλά συνεχίζει να διατηρεί το +5 από την Βερόνα.//

ΓΚΟΛ: 47′ Κβαρατσχέλια (πεν.), 69′, 73′ Οσιμέν