Απίθανη Μπράιτον με τριάρα στο “Ολντ Τράφορντ”

Tρομερή εμφάνιση από τους “γλάρους”, που “διέλυσαν” την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο σπίτι της με 3-1 και πλέον ετοιμάζονται για την εντός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ (21/09, 22:00, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) στο Europa League. Νίκες με ανατροπή για Άστον Βίλα, Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι.

Πλούσιο σε γκολ και θέαμα ήταν το κυρίως πιάτο της 5ης αγωνιστικής της Premier League. Εντυπωσίασε η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ενώ την πρώτη της ήττα υπέστη η Γουέστ Χαμ, που βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό στο Europa League.

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 3-1

Οι “χωριάτες” έδειξαν πως θέλουν να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Ουνάι Έμερι, ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, αν και βρήκε δίχτυα στο 35′ με τον Ντιαμπί, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, μετά από χρήση του VAR. Το ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά εντυπωσιακό. Η Κρίσταλ Πάλας αιφνιδίασε και άνοιξε το σκορ με τον Έντουαρντ στο 48′, ο οποίος έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Εκεί που όλα έμοιαζαν πως θα πανηγυρίσουν ένα τεράστιο διπλό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ από το 88ο λεπτό και μετά, φθάνοντας σε μία απίθανη ανατροπή. Ο Ντουράν στο σημείο εκείνο πέτυχε το 1-1 με φοβερή προσπάθεια και το πέναλτι που δόθηκε στο 90’+8′ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Ντόουγκας Λουίζ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 2-1. Αναγκαστικά, η Πάλας βγήκε μπροστά αναζητώντας την ισοφάριση και ο Μπέιλι το εκμεταλλεύτηκε για το τελικό 3-1 στο 90’+10′.

Φούλαμ – Λούτον 1-0

Οι νεοφώτιστοι πήγαν στο “Κρέιβεν Κότατζ”, με σκοπό να “πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους”, μήπως καταφέρουν να πανηγυρίσουν τον πρώτο τους βαθμό, στην επιστροφή τους στην Premier League. Το αμυντικό πλάνο του Ρομπ Έντουαρντς λειτούργησε καλά, αφού δεν επέτρεψε στους παίκτες του Μάρκο Σίλβα να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες, παρά την εντυπωσιακή κατοχή της μπάλας. Λίγο έλειψε η Λούτον να προηγηθεί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως ο Λένο έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Μπελ στο 49′. Τελικά, οι γηπεδούχοι “έλυσαν τον γόρδιο δεσμό” και στο 65′ βρήκαν δίχτυα, με τον Κάρλος Βινίσιους να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο και να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια, η Φούλαμ διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά της και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 1-3

Οι “γλάροι” πήγαν στο “Ολντ Τράφορντ” με σκοπό να κάνουν το παιχνίδι τους και οι παίκτες του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι είχαν πολύ καλή εικόνα για μία ακόμη φορά. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας και στο 20′ εκμεταλλεύτηκαν τη στιγμή τους και άνοιξαν το σκορ, με τον Γουέλμπεκ να κάνει το 1-0. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πίεσαν για την ισοφάριση και βρήκαν δίχτυα με τον Χόιλουντ στο 40′, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με χρήση του VAR. Τίποτα δεν προμήνυε ότι το παιχνίδι θα εξελιχθεί σε εφιάλτη για τον Έρικ Τεν Χαγκ. Όμως, η Μπράιτον μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και “καθάρισε” το ματς με τους Γκρος (53′) και Ζοάο Πέδρο (71′), που έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων. Η Γιουνάιτεντ απάντησε άμεσα με τον Μεϊμπρί, καθώς ο 20χρονος Τυνήσιος μείωσε σε 3-1 στο 73′, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Τότεναμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου, που παραμένει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και μάλιστα χωρίς ήττα. Η Σέφιλντ προσπάθησε να βάλει δύσκολα στα “σπιρούνια”, που είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο, αλλά τους έλειψε το γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν 68% κατοχή μπάλας και 12 τελικές, όμως δεν ήταν εύστοχοι και το ημίχρονο τελείωσε χωρίς σκορ. Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Χάμερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, καθώς εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, για το 1-0 στο 74′. Παρ’ όλα αυτά, η Τότεναμ δεν… πέταξε λευκή πετσέτα και κυνήγησε την ανατροπή μέχρι το φινάλε, κάτι που πέτυχε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Ριτσάρλισον στο 90’+8′ και ο Κουλουσέφσκι στο 90’+10′ διαμόρφωσαν το 2-1, δίνοντας ακόμη μία νίκη στην ομάδα του Ελληνοαυστραλού τεχνικού, που απέφυγε την πρώτη της ήττα.

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Τα “σφυριά” ήθελαν να αποδείξουν στο Λονδίνο απέναντι στους πρωταθλητές Αγγλίας και Ευρώπης, πως μόνο τυχαία δεν έχουν κρατήσει το αήττητο στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Premier League. Στο 15′ ο Χάαλαντ έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για την κλάση του, ώστε να βάλει μπροστά σκορ την ομάδα του και οι “πολίτες” το πλήρωσαν. Στο 36′ ο Γουόρντ-Πράους με κεφαλιά από ασίστ του Κουφάλ έκανε το 1-0 και οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, αφού στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ο Ντοκού ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν μόνο η αρχή, καθώς το β’ ημίχρονο ήταν μονόλογος για την Μάντσεστερ Σίτι, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Γουέστ Χαμ. Ο Σίλβα στο 76′ ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το 2-1 με σουτ από ασίστ του Άλβαρες και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάαλντ, ο οποίος στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.