Χατ τρικ ο Πόνσε, περίπατο η ΑΕΚ και… αήττητο τέλος

Η “Ένωση” σταμάτησε με χαρακτηριστική άνεση το σερί 13 αγώνων χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις που είχε ο Ατρόμητος, μιας και επικράτησε με το εμφατικό 5-0 στο “Άγγελος Ράμφος”, για την 19η αγωνιστική της Super League.

Με πρωταγωνιστή τον Έκι Πόνσε που σκόραρε τρεις φορές, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 42 βαθμούς, παραμένοντας στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Από την άλλη, ο Ατρόμητος έμεινε στους 23 πόντους και συνεχίζει να είναι 8ος, στο -1 από την 7η Λαμία και το -3 από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το δεύτερο λεπτό. Ο Πόνσε βγήκε στην πλάτη της άμυνας, μετά από πάσα του Πήλιου και πλάσαρε τον Τσιντώτα για το 1-0. Ο Αργεντίνος δεν σταμάτησε εκεί, μιας και στο 15′ σκόραρε ξανά, αυτήν τη φορά από ωραία ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Γκατσίνοβιτς. Ο Ατρόμητος έμοιαζε να μην μπορεί να ανταπεξέλθει ούτε στο αγωνιστικό επίπεδο των παικτών του Αλμέιδα, αλλά ούτε και στον δυνατό αέρα που φυσούσε προς την εστία του. Κάπως έτσι ήρθε και τρίτο γκολ για τους κιτρινόμαυρους, με τον Κάλενς να χρίζεται σκόρερ, σε μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ.

Οι Περιστεριώτες είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο τέλος του ημιχρόνου, με ένα σουτ του Κούεν που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς. Στο 58ο λεπτό, ο Πόνσε ολοκλήρωσε το χατ τρικ του, όταν σκόραρε από κοντά, μετά από γύρισμα του Ρότα που δεν έδιωξε ο Τσιντώτας. Το τελευταίο μισάωρο είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, με το παιχνίδια να έχει ουσιαστικά κριθεί και τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές. Η ΑΕΚ όμως βρήκε και πέμπτο γκολ, με ανάποδη κεφαλιά του Γιόνσον μετά από κόρνερ.

ΓΚΟΛ: – 2′, 15′, 58′ Πόνσε, 35′ Κάλενς, 67′ Γιόνσον

Κίτρινη: 49′ Ανγκιέλσκι- 42′ Βίντα