Διατήρησε το αήττητο και πλησίασε στην κορυφή για… φινάλε του 2023

Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Ρόμα, καθώς επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Ραμπιό και μείωσε στο -2 την απόστασή της από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Μετά την ισοπαλία της Ίντερ με την Τζένοα, η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε το “στραβοπάτημα” των “νερατζούρι” και επικράτησε στο ντέρμπι απέναντι στη Ρόμα με 1-0 και διατήρησε το νικηφόρο σερί της, μειώνοντας στους 2 βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.

Με το “τρίποντο” αυτό, οι “μπιανκονέρι” ανέβηκαν στους 43 βαθμούς, τη στιγμή που οι “τζιαλορόσι” έμειναν στους 28 βαθμούς, όσους έχει και η Νάπολι και είναι στο -1 από την Αταλάντα.

H Ρόμα ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Κριστάντε έπιασε σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Βλάχοβιτς και κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Σέσνι. Η Γιουβέντους βρήκε χώρους και απέκτησε την κατοχή, δημιουργώντας ευκαιρίες με τον Βλάχοβιτς. Στο 31ο λεπτό, οι “τζιαλορόσι” σπατάλησαν νέα σπουδαία φάση. Ο Ντιμπάλα βρέθηκε στα όρια της περιοχής, όμως το τελείωμά του βρήκε στη ρίζα του δοκαριού και πέρασε οριακά άουτ. Οι “μπιανκονέρι” κράτησαν κλειστούς χώρους, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη φάση που θα τους φέρει το γκολ, απειλώντας μόνο με τον Κόστιτς και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο απόλυτο “μηδέν” με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 47ο λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Ο Βλάχοβιτς “έπιασε” το τακουνάκι και ο Ραμπιό με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Πατρίσιο για το 1-0. Το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο ανέβασε “στροφές”, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα στην επίθεσή του και στο 71′, δημιούργησε καλή ευκαιρία με το πλασέ του Ντιμπάλα να περνάει άουτ. Η “Μεγάλη Κυρία” πέρασε… στην αντεπίθεση με δυο ευκαιρίες από τους Κριστιάντε και Μακένι, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα. Λίγο πριν τις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κιέζα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Η κατάσταση στο ματς δεν άλλαξε και έτσι η Γιουβέντους πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με 1-0.

ΓΚΟΛ: 47′ Ραμπιό
ΔΟΚΑΡΙ: / 4′ Κριστάντε, 31′ Ντιμπάλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Λοκατέλι / 68′ Παρέδες
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Γουεά, Μακένι (90’+5′ Ρουγκάνι), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (76′ Ίλινγκ Τζούνιορ), Βλάχοβιτς (76′ Μίλικ), Γιλντίζ (66′ Κιέζα).

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Κριστάντε, Παρέδες (74′ Ελ Σαραουί), Μπόβε (64′ Πελεγκρίνι), Ζαλέβσκι (80′ Αζμούν), Ντιμπάλα, Λουκάκου.