Δύο στα δύο με όπλο την άμυνα για τους Σίξερς

Οι Φιλαδέλφεια, πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους επί των Νετς με 96-84 και έκαναν το 2-0 στον πρώτο γύρω των playoff αξιοποιώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Σίξερς έκαναν το δύο στα δύο, επικράτησαν 98-84 και αξιοποίησαν το πλεονέκτημα έδρας τους. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, κυριάρχησε στο παρκέ και με όπλο την άμυνά τους έφτασαν στο 2-0. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές της τρίτης περιόδου το Μπρούκλιν πήρε προβάδισμα 5 πόντων, οι Σίξερς κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε μόλις 35 πόντους στο δέυτερο ημίχρονο και δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν στο break.

Για τους Σίξερς ξεχώρισαν οι Ταϊρίς Μάξι με 33 πόντους με 6/13 τρίποντα, ενώ 20 είχε ο Τζοέλ Εμπίντ με 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 τάπες ενώ και ο Τζέιμς Χάρντεν, που μέτρησε 20 πόντους 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Για το Μπρούκλιν οι Καμ Τζόνσον με 28 και ο Μάικαλ Μπρίτζες με 21 πόντους προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους, και δεν κατάφεραν να κάνουν το break.

Δωδεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 68-63, 96-84