Έλειπε ο Μέσι και η Ίντερ Μαϊάμι έχασε στον τελικό του US Open Cup

Χωρίς τον τραυματία Αργεντινό σούπερ σταρ στην σύνθεση της, η ομάδα του Μαϊάμι ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ηνωμένων Πολιτειών από την Χιούστον Ντιναμό με 2-1, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Φορτ Λόντερντεϊλ της Φλόριντα.

Μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ τον Αύγουστο, η Ίντερ Μαϊάμι δεν μπόρεσε να πάρει ένα δεύτερο τρόπαιο, καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους Λιονέλ Μέσι και Ζόρντι Άλμπα.

Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής είδε το ματς από την κερκίδα, καθώς αντιμετωπίζει μυϊκό τραυματισμό από τότε που επέστρεψε από την εθνική ομάδα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026. Έκτοτε, ο “Πούλγκα” έπαιξε μόνο 37 λεπτά στον αγώνα με το Τορόντο στις 20 Σεπτεμβρίου, ενώ έχει λείψει από τρεις αγώνες της ομάδας του.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ντόρσεϊ (24΄) και Μπασί (33΄ πέναλτι), ενώ η Ίντερ μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρτίνες.

Τον αγώνα παρακολούθησαν οι Ντέιβιντ Μπέκαμ, Ζινεντίν Ζιντάν, Tζιάνι Ινφαντίνο και Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος υποστήριζε τους νικητές, καθώς έπαιξε για εννέα χρόνια με τους Ρόκετς.

Το Κύπελλο Ηνωμένων Πολιτειών είναι η παλαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση στην χώρα, καθώς θεσμοθετήθηκε το 1914 και διεξάγεται με την συμμετοχή επαγγελματικών και ερασιτεχνικών ομάδων.

Στο πρωτάθλημα, η Ίντερ Μαϊάμι είναι 14η και προτελευταία στην Ανατολική Περιφέρεια, πέντε βαθμούς από την πρώτη θέση πρόκρισης για τα πλέι οφ κι ενώ απομένουν πέντε αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.//Λ.